Ficova popularita klesá

Konec Fica v čele Směru? Většina voličů této strany chce za předsedu Pellegriniho

Ficova popularita klesá
Konec Fica v čele Směru? Většina voličů této strany chce za předsedu Pellegriniho

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Většina voličů slovenského Směr-sociální demokracie (Směr-SD) vidí budoucnost strany pod vedením současného premiéra Petra Pellegriniho. Podle průzkumu agentury Focus pro deník SME by ho v případě odchodu Roberta Fica z čela Směru jako nového předsedu rádo vidělo 56 procent příznivců strany.

V podobném průzkumu před dvěma lety si přitom šéfa vlády jako Ficova nástupce dokázalo představit pouze 11 procent dotázaných. Tehdy si voliči nejvíce ve vedení Směru dokázali představit ministra zahraničí Miroslava Lajčáka, v prosinci 2016 to bylo 33 procent těch, kteří se průzkumu účastnili.

„Pozorujeme podstatně vyšší souhlas s osobou Pellegriniho. Dnes je to v porovnání s prosincem 2016 pětinásobný nárůst,“ komentuje pro SME Martin Slosiarik z agentury Focus. Za hlavní důvod označil Pellegriniho působení ve funkci premiéra, kde si dokázal získat důvěru voličů Směru.

„Pro Fica, která zatím výměnu na postu předsedy Směru nepřipouští, nejsou výsledky dobrým zjištěním,“ míní politolog Grigorij Mesežnikov. V Pellegrinim podle něj roste nový lídr strany a aktuální výsledky jsou pro premiéra dobrým signálem pro jeho další působení ve straně.

Že pro vedení Směru neexistuje jiná možnost než Fico, si podle průzkumu myslí pouze 6 procent lidí, před dvěma lety jich bylo 11. „Kdyby jich bylo víc, znamenalo by to, že neumí zpracovat novou situace, tedy že by Fico nebyl předsedou Směru,“ myslí si politolog.

Takřka naprostá většina oslovených si nicméně přeje, aby Fico v politice zůstal. Konkrétně to je 93 procent. Samotná strana výsledky průzkumu komentovat nechtěla. „Je důležité, že Robert Fico je předsedou Směru a Petr Pellegrini se velmi dobře zhostil postu předsedy vlády,“ uvedl poslanec Směru Erik Tomáš, Ficův bývalý poradce v oblasti komunikace.

Průzkum agentury Focus probíhal od 1. do 9. prosince 2018 na celkovém vzorku 1019 respondentů, sdělila deníku Echo24 Lucia Krbatová ze SME.

, jhr