Utonulé děti

‚Odporný hyenismus‘, reaguje Česko-vietnamská společnost na případ utonulých dětí

Utonulé děti
‚Odporný hyenismus‘, reaguje Česko-vietnamská společnost na případ utonulých dětí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Česko-vietnamská společnost ve svém prohlášení požádala policii o vyšetření okolností úterního utonutí dvou sedmiletých dětí v jezeře Lhota u Prahy. „Vietnamci nejsou zločinci, ale neochota zachránit jejich dvě děti před utonutím zločinem je!“ stojí ve zprávě. Podle některých médií personál areálu otálel s pomocí rodičům, kteří hledali ztracené chlapce.

Ženám se děti ztratily ve čtvrtek odpoledne. Obě matky začaly panikařit, když si v jedné chvíli všimly, že po chlapcích zůstaly na hladině jezera jen nafukovací kruhy. Podle svědků jim ale zpočátku nikdo nevěnoval tolik pozornosti, jelikož šlo o Vietnamky. Zaměstnanci areálu ohlásili ztrátu dětí až po půlhodině naléhání ze strany matek i návštěvníků, kteří se snažili cizinkám pomoct.

„Vietnamci nejsou zločinci, ale neochota zachránit jejich dvě děti před utonutím zločinem je! Žádáme, aby Policie ČR tento xenofobní a odporný lidský hyenismus vyšetřila a viníci, aby byli předáni soudu k potrestání. Tato neochota pomoci Vietnamcům při záchraně života jejich dětí se již nikdy nikde nesmí opakovat!“ uvedl čestný předseda a mluvčí Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

„U utonulých byla nařízena soudní pitva. Zjišťujeme také, zda nedošlo k porušení nějakých bezpečnostních předpisů nebo protiprávnímu jednání či zda na smrti dětí nenese zavinění nějaká jiná třetí osoba,“ řekla policejní mluvčí Markéta Johnová.

Bojovalo se s časem i neochotou zaměstnanců

Dispečink záchranné služby přijal informaci o ztracených chlapcích ve 14:44. „Na místo jsme poslali dvě posádky, hledání ale bylo neúspěšné. Záchranáři odjeli zpět na základnu po hodině, kde byli připraveni k výjezdu,“ řekla mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová. Zpět na místo byla záchranná služba povolána v 16:51, kdy se hochy podařilo najít.

Oficiálně se tak záchranáři o pohřešování dvou hochů dozvěděli po 14:30. Server Blesk.cz s odvoláním na svědky uvedl, že chlapci zmizeli už dřív, matkám ale nikdo nevěnoval pozornost, zaměstnankyně koupaliště se prý ženám vysmívaly. Televize Prima s odvoláním na svědky události uvedla, že se do řešení situace vložili další návštěvníci koupaliště. Pracovnice koupaliště ale podle nich nechtěly vyvolávat chaos a obtěžovat návštěvníky.

„Protože se hlášení neustále opakovalo a nic se nedělo, tak jsem šla do té kanceláře a řekla jsem té paní, co vysílala hlášení, že když to nemá delší dobu žádný výsledek, že by měla návštěvníky poprosit, aby šli z vody ven a vzali si k sobě své děti, aby bylo možné vůbec vyhodnotit, kde nějaké dítě bez rodiče je. Ona odmítla a řekla, že to dělat nebude a že nebude zbytečně vyvolávat chaos. A že nebude návštěvníky obtěžovat,“ uvedla svědkyně, kterou citovala televize Prima.

Koupání na vlastní nebezpečí, říká cedulka před areálem

Po chlapcích pátrali potápěči i psovodi, nebylo jasné, zda jsou děti ve vodě, nebo na břehu. Do pátrání byl zapojen také vrtulník s termovizí, který byl ale následně odvolán.

„Zatímco matka běhala zoufalá po pláži, dalšímu příbuznému dali kolo, aby se jel sám podívat po okolí, zda tam chlapci nejsou. V tu dobu plavčík neseděl tam, kde má, ale byl ve stínu, protože mu bylo vedro. Všichni ostatní se dál koupali ve vodě. Matka, co sama neuměla skoro plavat, jako jediná skočila do vody a hledala své děti. Nikdo jí nepomohl, až ostatní návštěvníci křičeli, aby jí někdo pomohl,“ uvedla podle serveru Blesk.cz svědkyně Kristýna.

Společnost Jezero Lhota s.r.o se sídlem v nedaleké obci Lhota odmítla redakci Echo24.cz poskytnout jakýkoliv komentář. Před vstupem do areálu přírodního koupaliště stojí cedulka s nápisem, že je koupání na vlastní nebezpečí. Areál je oplocený, vstoupit je do něj možné po zaplacení poplatku 80 korun za dospělou osobu.

,

3. srpna 2018