Čína trestá Litvu. Kvůli Tchaj-wanu zastavila dovoz hovězího, mléčných výrobků a piva
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čína přestala nakupovat hovězí maso, mléčné výrobky a pivo z Litvy. S odvoláním na litevské úřady to uvedl server BBC. Mezi oběma zeměmi se tak prohlubuje spor kvůli vztahům Litvy s Tchaj-wanem.
Čínská celní zpráva podle úřadů ve Vilniusu pozastavila vývoz s odkazem na „nedostatečnou dokumentaci“. Žádné další podrobnosti nejsou k dispozici. Tento krok ale přišel poté, co Litva umožnila Tchaj-wanu otevřít v zemi oficiální zastoupení.
Litevská státní potravinářská a veterinární služba uvedla, že dosud neobdržela od Číny žádné oznámení o tom, že by chyběly nějaké informace nebo údaje. Dodala, že čínské úřady uskutečnily v roce 2020 audit litevských vývozců hovězího a rybích produktů na dálku. Neobjevily se ani žádné stížnosti a vývoz fungoval bez problémů až do konce loňského roku.
Vztahy mezi Čínou a Litvou se zhoršily, když Litva v listopadu povolila Tchaj-wanu otevřít velvyslanectví ve svém hlavním městě. Ambasáda má označení tchajwanská, nikoliv „čínská Tchaj-pej“, jak to používá řada jiných států, aby neurazily Čínu.
Rozhodnutí Číny by ale mohlo podpořit stížnost, kterou Evropská unie podala na Čínu u Světové obchodní organizace (WTO). EU si stěžuje na diskriminační praktiky Pekingu vůči některým členským státům.
Čína je největším světovým dovozcem hovězího masa, z Litvy ale nakupuje málo. Loni dovezla celkem 2,36 milionu tun hovězího, z toho z Litvy bylo 775 tun.
Minulý měsíc tchajwanská vláda koupila 20.000 lahví litevského rumu, který směřoval do Číny, když se předtím dozvěděla, že jeho dovoz by mohl být zablokován. Vláda pak sdílela s veřejností tipy, jak pít rum a jak ho využít při vaření.