Zpomalení inflace

Meziroční inflace v listopadu zpomalila na 2,6 procenta

Zpomalení inflace
Meziroční inflace v listopadu zpomalila na 2,6 procenta

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu zpomalil na 2,6 procenta z říjnových 2,9 procenta. Důvodem bylo menší zdražování potravin a nealkoholických nápojů, informoval v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně ceny stouply o 0,1 procenta, což ovlivnilo zejména zvýšení cen pohonných hmot v dopravě.

Inflace tak odpovídá očekáváním analytiků. Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák současně upozornil, že listopadová inflace je poslední důležitou makroekonomickou veličinou před prosincovým zasedáním bankovní rady ČNB a může ovlivnit centrální bankéře, kteří si nejsou jisti, zda budou v závěru roku hlasovat pro zvýšení sazeb, či pro jejich ponechání na současných úrovních.

Mezi potravinami podle ČSÚ meziročně nejvíce opět zdražilo máslo, a to o 33,3 procenta. V porovnání s říjnem byl ale jeho nárůst ceny o zhruba 17 procentních bodů nižší. Proti předchozímu měsíci zpomalilo zdražení také u mléka, sýrů, ovoce a nealkoholických nápojů. Zelenina po říjnovém meziročním zdražení o 10,4 procenta dokonce zlevnila v listopadu o 2,3 procenta.

I přes menší zdražování potravin a nealkoholických nápojů měly jejich ceny největší vliv na meziročně vyšší inflaci. Vedle nich na ni působily také ceny za bydlení, kde nájemné zdražilo o tři procenta, vodné o 1,2 procenta a elektřina o 0,3 procenta. Pokračoval i růst v dopravě, kde stouply o 3,7 procenta ceny paliv. Ve stravování a ubytování statistici zaznamenali proti loňsku o 6,1 procenta vyšší ceny.

Opačný vývoj byl u oděvů a obuvi, které zlevnily o půl procenta. Dál klesaly ceny za telekomunikační služby, v bydlení byly nižší ceny tepla, teplé vody a zemního plynu.

Meziměsíční růst inflace ovlivnily ceny v dopravě, zejména kvůli zdražení pohonných hmot o 1,6 procenta. Mezi potravinami byly vyšší ceny hlavně u vajec, které byly proti říjnu dražší o 37,8 procenta. Více zaplatili lidé i za drůbeží maso, jogurty, pekárenské výrobky nebo víno. Zdražilo také nájemné. Naopak nižší byly proti říjnu ceny dovolených s komplexními službami.

,

11. prosince 2017