Chovanec: Babiš vyhrožuje a tlačí ostatní do kouta. ČSSD se předčasných voleb nebojí

Chovanec: Babiš vyhrožuje a tlačí ostatní do kouta. ČSSD se předčasných voleb nebojí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

„Pokud vstoupí ANO do vlády s komunisty a SPD, musí doplnit svůj program o vystoupení z NATO a EU,‘‘ řekl kandidát na předsedu ČSSD Milan Chovanec při nedělní debatě s předsedou TOP09 Jiřím Pospíšilem na televizi Prima. Tématem byl i nadcházející sněm ČSSD či žaloba EU kvůli neplnění kvót.

Výrok premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) o možnosti předčasných voleb pokládá úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec za přípravu na druhé kolo jednání o vládě. Rovněž podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila jde o taktický výrok, kterým chce Babiš tlačit zejména sociální demokracii „do kouta“. Uvedli to v nedělní Partii televize Prima.

Babiš připustil v rozhovoru pro sobotní Právo předčasné volby, pokud jeho druhá vláda nezíská ve Sněmovně důvěru. Podporu pro ni by chtěl získat do konce února. Chovanec soudí, že jde o určité vyhrožování, aby další jednání o novém kabinety dospěly k dohodě. „Andrej Babiš ví, jak uhodit hřebíček na hlavičku,“ řekl Chovanec.

Pospíšil poukázal na to, že ANO nemá ústavní většinu nutnou pro rozpuštění Sněmovny. Jinak by mohl dolní komoru rozpustit po neúspěšném třetím pokusu o sestavení vlády s důvěrou prezident Miloš Zeman, který ale deklaroval, že předčasné volby nechce, připomněl šéf TOP 09. Zdůraznil, že politickou odpovědnost za sestavení vlády má hnutí ANO vzhledem k vítězství v říjnových volbách. Pokud se to hnutí nepodaří, půjde o selhání ANO a Babiše, dodal Pospíšil.

Chovanec i Pospíšil zmínili možný kabinet na půdorysu ANO, SPD Tomia Okamury a KSČM. Hnutí ANO ale nyní čeká, jak dopadne sjezd sociální demokracie v polovině února. Chovanec, jeden z kandidátů na předsedu strany soudí, že ČSSD potřebuje zejména vlastní restart. Jediná ambice ČSSD k vládě je podle něho ta, aby byla proevropská, což se podle Chovancova dřívějšího vyjádření neslučuje s názory Okamurova hnutí SPD. „My v ní vůbec nemusíme sedět,“ řekl v neděli statutární místopředseda ČSSD.

,,Základ budoucí vlády bude ,,stopatnáctka‘‘, tedy ANO, SPD a komunisté. Ale souhlasím, že vládnout s SPD by bylo v zahraničí vnímáno jako velký šrám Andreje Babiše, který chce být v Evropě vnímán jako státník, tak se tomu podle mě zdráhá,‘‘ odhaduje předseda TOP09 Jiří Pospíšil. Připustil však, že je i varianta, kdy ANO složí na oko koaliční vládu a po vyslovení důvěry bude stejně proti svým koaličním partnerům prohlasovávat návrhy se ,,stopatnáctkou‘‘

Další z kandidátů na předsedu ČSSD, nynější místopředseda Jan Hamáček ale vládní spolupráci s ANO připouští. V rozhovoru pro server iDnes.cz mimo jiné uvedl, že pokud by ČSSD tolerovala jednobarevnou menšinovou vládu ANO, nepřineslo by to sociální demokracii žádnou přidanou hodnotu. Na stole je podle Hamáčka koalice, nebo opozice.

Lídři ČSSD a TOP 09 v diskusi v televizi Prima shodně uvedli, že se případných předčasných voleb neobávají. Podle Chovance ale nutné nejsou. Pospíšil mluvil v souvislosti s volbami o případné spolupráci středových a pravicových stran. Z jeho vyjádření vyplynulo, že jde zejména o Starosty a nezávislé a o KDU-ČSL.

Diskutující se dotkli i tématu žaloby na Českou republiku kvůli neplnění imigrantských kvót. ,,Soud povede k jedinému: Zvednou se protievropské nálady v ČR,‘‘ řekl Pospíšil, který je zároveň i europoslancem, a dodal, že ho mrzí, když se politický problém řeší soudem. ,,Až na dvě země žádná země ty kvóty nenaplnili. Myslím, že jenom Malta a Finsko. Jako proevropský politik říkám, že je třeba vzít rozum do ruky.‘‘

Milan Chovanec byl k soudu optimističtější. ,,Jsem přesvědčen, že v tom soudním řízení můžeme uspět,‘‘ reagoval. ,,V Evropě si musí uvědomit naši odlišnost. Pro nás ten příchod tisíců lidí opravdu znamená bezpečnostní riziko. Jsme ochotni pomáhat na místě. To je ta sdílená zodpovědnost.‘‘

, , zd