diplomová práce na Mendelově univerzitě

Diplomka ministryně Malé o králících: co vše se shoduje s jinou prací

diplomová práce na Mendelově univerzitě
Diplomka ministryně Malé o králících: co vše se shoduje s jinou prací

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Nápadně podobné rozvržení kapitol, názvy oddílů a jedenáct stran literární rešerše shodných s jinou diplomovou prací. O tom, že nová ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO), opisovala i ve své druhé diplomové práci na brněnské Mendelově univerzitě, informoval první server Echo24. Deník Právo text Malé získal a provedl analýzu.

Taťána Malá opisovala od studentky Zity Pavlišové, která práci psala v roce 2003, dva roky před novou ministryní. Podle zjištění deníku Právo se podobá rozvržení kapitol v teoretické části, názvy jednotlivých oddílů a citace některých autorů. Velice podobné jsou i názvy prací. Malá odevzdala v roce 2005 Mikroklimatické podmínky v chovu králíků, Pavlišová o dva roky dříve Hodnocení mikroklimatických podmínek v chovu králíků.

V práci Malé se s prací Zity Pavlišové shoduje jedenáct stran literární rešerše. „Diplomka vykazuje shody v literárním přehledu. To je asi 25 stránek textu, kde se shoduje cca 11 stránek textu s diplomovou prací z roku 2003. Je to řádně odcitované, nicméně překryv to je,“ uvedla v pondělí pro deník Echo24 rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. Dodala, že v roce 2005 ještě neexistovaly antiplagiátorské programy.

Malá v práci Pavlišovou vůbec necituje, odkazuje se jen na původní literaturu, ze které podle všeho nečerpala. Například v kapitole o technologii odklizu králičích výkalů Pavlišová parafrázovala autorku Evu Tůmovou. Úplně stejně parafrázi v textu použila Malá. „Dospělý králík vyloučí denně kolem 200 g pevných výkalů a 450 ml moči, mladý králík přibližně 60 g pevných výkalů a 180 ml moči. Jedna králice středního plemene vyprodukuje ročně cca 1 m krychlový trusu,“ cituje deník Právo jednu z očividně opsaných částí.

Původní text autorky zněl takto: „Dospělý králík vyloučí denně kolem 200 g pevných výkalů a 450 ml moči, mladý králík přibližně 60 g pevných výkalů a 180 ml moči. Produkce suchých výkalů od jedné králice včetně hoblin z porodních hnízd a odchovaných mláďat pak představuje přibližně 1 m krychlový.“

Podle univerzity o plagiátorství nejde, text ale znovu prověří

Podle univerzity ale o plagiát nejde, protože práce splnila požadavky. „Diplomová práce Taťány Veličkové (dnes Malé – pozn. red.) Mikroklimatické podmínky v chovu králíků z roku 2005 je originální prací z podstaty kapitol cíl, materiál a metodika, výsledky práce a diskuse. Přináší nové poznatky o vlivu ročního období na růst brojlerových králíků v intenzívním chovu v závislosti na pohlaví. Výsledky jsou originální, statisticky zpracované a řádně popsané,“ uvedla univerzita.

Mluvčí Mendelovy univerzity Jiřina Studénková pro deník Právo uvedla, že škola srovnávala jen diplomové práce s podobným tématem, ale nešlo se do původních zdrojů, ze kterých vycházely. Věc by se měla ještě jednou prošetřit.

Taťána Malá opisovala i v diplomové práci v roce 2011 na bratislavské soukromé Panevropské vysoké škole (PEVŠ). Systém na odhadování podvodů našel opakovanou shodu s příspěvky na internetu s prací jiné studentky z Masarykovy Univerzity v Brně. Taťána Malá v pátek při uvedení na ministerstvo odmítla plagiátorství. Uvedla, že možná jen někde zapomněla citovat a na svoji práci je hrdá.

, nel

3. července 2018