„Velké množství chyb.“ Loňské volby v Berlíně se musí opakovat, dospěl k tomu ústavní soud
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Chybějící hlasovací lístky, dlouhé fronty, zavřené volební místnosti... Po volbách do berlínského parlamentu loni v září se objevily četné stížnosti. Nyní vše směřuje k jejich opakování. Podle předběžného posouzení považuje ústavní soud za nezbytné úplné opakování voleb. Po chaotickém hlasování si udržela vládu v hlavním německém městě rudo-rudo-zelená koalice a starostkou se stala Franziska Giffeyová z SPD.
Ústavní soud předběžně považuje za nezbytné úplné opakování voleb do berlínského parlamentu, uvedla ve středu při zahájení ústního jednání předsedkyně soudu Ludgera Seltingová. Při přípravě a průběhu voleb došlo podle soudu k velkému počtu volebních pochybení. Ty byly podle předběžného posouzení pro mandáty relevantní, měly vliv na složení parlamentu a rozdělení mandátů.
Ústavní stav lze nastolit pouze úplným znovuzvolením poslanců. Rozhodnutí po ústním slyšení se dnes neočekává, ale je teoreticky možné. Na vynesení rozsudku mají soudci podle zákona tři měsíce po jednání.
🔴 Verfassungsgerichtshof des Landes Berlin gibt vorläufige rechtliche Einschätzung bekannt: Vollständige Wiederholung der Berliner Abgeordnetenhauswahl kommt in Betracht. Nur vollständige Wiederholung kann verfassungskonformen Zustand herbeiführen @welt pic.twitter.com/YMIUrW4u2e
— Frederik Schindler (@Freddy2805) September 28, 2022
Soud obdržel celkem 35 námitek proti průběhu voleb do berlínského parlamentu a dvanácti okresních zastupitelstev. Šlo o stížnosti například ze strany státní volební komise nebo opoziční AfD. Všichni účastníci řízení se k tomu mohou vyjádřit.
Loni v září se konaly volby do Spolkového sněmu, berlínského parlamentu a tamních dvanácti obvodních zastupitelstev. Proběhlo také referendum o vyvlastnění velkých bytových skupin. V hlavním městě se staly četné chyby, například chybějící hlasovací lístky, dlouhé čekací doby, uzavřené volební místnosti. Ne vše bylo zdokumentováno.