insolvenční novela může narazit v Senátu

Zvítězila vymahačská lobby, na oddlužení se nic zásadně nezmění, upozorňují kritici

insolvenční novela může narazit v Senátu
Zvítězila vymahačská lobby, na oddlužení se nic zásadně nezmění, upozorňují kritici

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Po téměř dvou letech dohadů poslanci schválili novelu insolvenčního zákona. Zastánci si od novinky slibují, že pomůže lidem v dluhové pasti tím, že snadněji vyhlásí bankrot. Kritici však namítají, že se přijetím zákona moc nezmění. „Současný výsledek je takový, že vymahačská lobby jednoznačně zvítězila a uhájila status quo. V oblasti oddlužení se totiž nic zásadního nezmění, když pominu určité úlevy pro seniory,“ řekl pro Echo24 analytik organizace Člověk v tísni Daniel Hůle.

Poslanci drtivou většinou rozhodli o nových pravidlech oddlužení při insolvencích. Změny však předluženým lidem moc nepomohou, kvůli velkému množství pozměňovacích návrhů. Původní návrh vycházel od bývalého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který navrhoval zpřístupnění pro prakticky všechny dlužníky. Poslanci však navrhli podmínky podstatně přísnější.

„Současný výsledek je takový, že vymahačská lobby jednoznačně zvítězila a uhájila status quo. V oblasti oddlužení se totiž nic zásadního nezmění, když pominu určité úlevy pro seniory. To je sice dobré, ale seniorů je v exekuci 120 tisíc a my máme miliony lidí, kteří jsou přímo dotčení exekucí. Pokud vláda toto téma nechce řešit, tak to měla říct dříve. Neměla vytvářet naděje, že insolvenci řeší dva roky a rok ve sněmovně. Faktický výsledek je, že schválili to, co již platí,“ řekl pro Echo24 analytik Daniel Hůle z neziskové organizace Člověk v tísni.

Hůle také upozorňuje na fakt, že se podmínky pro vyhlášení bankrotu mění všude v Evropě. „Zůstáváme v balkánské kultuře. V Rumunsku a Bulharsku není oddlužení možné. U nás je možné s třiceti procenty. Ostatní země kolem nás už přijaly nulovou variantu. Buď si musíme říct, jestli se cítíme kulturně víc na Balkáně nebo na Západě. Důležité je, že novely insolvenčního zákona, tedy moderní oddlužení, přijímaly většinou pravicové vlády,“ řekl dále Daniel Hůle.

Předloha ve sněmovní verzi počítá se dvěma variantami oddlužení. První z nich předpokládá, že lidé splatí věřitelům za tři roky nejméně 60 procent svých dluhů. Vláda dříve navrhovala polovinu. Ve druhé variantě by měli uhradit za pět let aspoň 30 procent dlužné částky. Pokud by zaplatili méně, o jejich oddlužení by rozhodoval soud. Soud by musel v takových případech uznat, že se dlužník o splacení dluhů pod dohledem insolvenčního správce snažil. Vstup do osobního bankrotu by byl navíc zamítnut, pokud by splátky stačily jen na měsíční asi tisícikorunovou odměnu insolvenčnímu správci.

Zpravodaj zákona a předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka uvedl, že v současné době na oddlužení nedosáhnout například matky samoživitelky nebo osamělí senioři. Podle Chvojky navíc měl v dluhové pasti podíl i stát, když umožňoval „na půdě různých spotřebitelských úvěrů, nebankovních půjček a dalších takovýchto institutů hrozná zvěrstva“.

Spokojený s novelou je i poslanec hnutí ANO Patrik Nacher, který je autorem a spoluautorem hlavních sněmovních úprav. „Po roce práce ve sněmovně, prošla ve třetím čtení novela insolvenčního zákona. Ta na jedné straně umožní oddlužení-osobní bankrot většímu množství lidí (např. mizí 30% bariéra vstupu), kteří se dnes pohybují v dluhové spirále a šedé zóně, což nepomáhá vůbec nikomu, ani věřitelům. Na straně druhé nepoškodí seriózní věřitele a současné odpovědné dlužníky, tím, že by se schválila norma, která by zakládala morální hazard, že neplatit dluhy je normální,“ uvedl Patrik Nacher.

„Co nakonec prošlo pozměňovacím návrhem Nachera a Malé je z mého pohledu odraz chorého rozumu a nechápu, jak něco takového mohlo projít tak masivní podporou,“ řekl k pozměňovacím návrhům poslance za ANO Daniel Hůle.

Návrh byl schválen v Poslanecké sněmovně drtivou většinou 154 ze 177 přítomných poslanců. Zdrželi se pouze poslanci ODS a Markéta Pekarová Adamová z TOP 09. „O finální podobě kvůli některým přijatým pozměňovacím návrhům nejsem přesvědčena. Výsledná podoba je v některých ohledech dokonce přísnější, než současná verze, pro úplně nejchudší může znamenat menší šanci na oddlužení. Nicméně je ještě možné, že to upraví senátoři,“ řekla Pekarová Adamová pro Echo24. Zákon nyní míří do horní komory, kde o něm rozhodne už nově složený Senát.

Předseda klubu ODS v horní komoře zatím netuší, jak v Senátu k novele zákona postaví. Senátor Miloš Vystrčil řekl, že nejdříve musí zjistit důvody, proč se poslanci z ODS zdrželi. „Většinou důvodem, proč se zdržíte, bývá, že na zákonu vidíte zásadní věci, které nejsou opravitelné. Tedy nepředkládáte pozměňovací návrhy, ale zároveň víte, že je potřeba něco udělat. Já nyní musím hlasování konzultovat zejména s poslancem Stanjurou, Skopečkem a případně Munzarem. Zajímá mě, jaký na to mají názor,“ řekl pro Echo24 Miloš Vystrčil.