Wuchanské úřady tajily pravdu o počtu nakažených, přiznal „čínský Prymula“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Přední poradce čínské vlády a tvář jejího boje s koronavirem Zhong Nanshan řekl, že úřady ve městě Wu-chan v počátku epidemie lhaly o počtu nakažených i závažnosti situace. Odmítl však, že by poté čínská vláda pokračovala v manipulaci statistik, podle Nanshana dostala lekci během epidemie SARS, kdy k podobným praktikám docházelo. V rozhovoru pro americkou CNN zároveň varoval před nedostatkem kolektivní imunity a hrozící druhou vlnou nákazy.
Specialista na respirační choroby Zhong Nanshan patřil k prvním odborníkům, které vláda vyslala řešit krizi v čínském městě Wu-chan, kde v prosinci minulého roku propukla epidemie nového koronaviru. Zhong Nanshan nyní v rozhovoru potvrdil, že v počátcích epidemie docházelo k tajení dat o závažnosti epidemie. „Místní úřady nechtěly říkat pravdu,“ řekl s tím, že pojal podezření ve chvíli, kdy oficiální čísla tvrdila, že je už deset dní ve městě pouze 41 nakažených. Začal se proto ptát a nakonec zjistil, že je situace vážnější.
Zároveň však odmítá, že by z Číny přicházela zmanipulovaná čísla o počtu nakažených a šíření epidemie od chvíle, kdy se řešení situace ujala centrální čínská vláda. Z toho obviňuje Čínu například americký prezident Donald Trump, podle něhož v raných fázích šíření nákazy neposkytovala dostatečné informace mezinárodním organizacím a dalším světovým vůdcům. Peking tato obvinění odmítá a tvrdí, že veškeré informace hlásil nejrychleji, jak mohl.
Podle Zhonga Nanshana se však vláda poučila v dobách epidemie SARS, kterou se snažila zčásti zakrývat „po dva nebo tři měsíce“, a tentokrát vyhlásila, že „všechna města, jejich zástupci, mají poskytovat pravdivá čísla o epidemii, jinak jim bude hrozit trest“. „Takže od 23. ledna jsou všechna data, myslím, správná,“ dodal Zhong Nanshan.
Opatření v boji proti koronaviru se v Číně pomalu začínají uvolňovat, došlo k otevření některých škol či továren napříč zemí, podle Zhonga Nanshana je však na místě opatrnost. „Většina lidí v Číně je pořád náchylná k infekci covidem-19 kvůli chybějící imunitě,“ varoval s tím, že situace v Číně není v současnosti nijak lepší než v jiných zemích.