plat ministrovy poradkyně

Létá do Bruselu, pracuje 14 hodin denně. Čejková obhajuje plat 181 tisíc

plat ministrovy poradkyně
Létá do Bruselu, pracuje 14 hodin denně. Čejková obhajuje plat 181 tisíc

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Není to jen mzda, jsou tam i náklady, například na cestu do Bruselu. Tak vysvětluje bývalá moderátorka Mirka Čejková, že si jako mediální poradkyně ministra zemědělství vydělá 181 tisíc korun měsíčně. Dalším důvodem pro vysokou odměnu má být i to, že prací pro ministra stráví 14 hodin denně. Řekla to serveru Aktuálně.cz.

Bývalá moderátorka vysvětlila, že původní plat, který na ministerstvu od ledna do března pobírala činil 75 tisíc. Informaci již dříve potvrdil sám ministr. „Paní Mirka Čejková za leden, únor a půlku března pracovala na dohodu o provedení práce a účtovala si dvakrát 75 tisíc korun. Nyní jsme jí nabídli externí smlouvu, tudíž žádná faktura vystavena nebyla,“ sdělil Jiří Milek.

Právě externí smlouva, na níž minulý týden upozornila MF Dnes, se stala terčem kritiky. Čejková si podle ní měsíčně vydělá 181 tisíc Kč. Ta však tvrdí, že k tak dramatickému nárůstu částky ve skutečnosti nedošlo. „Ta částka, kterou účtujete, se nemůže nějak dramaticky změnit,“ zdůraznila. „Těch 180 tisíc se jmenuje 150 tisíc plus DPH,“ vysvětluje pro Aktuálně.cz. Důvodem pro navýšení platu měly být možné výdaje, které jí jako poradkyni mohly vzniknout, například cesta do Bruselu.

„Pracuji asi 14 hodin denně.“

Mezi povinnosti Čejkové patří právě mediální podpora při zahraničních cestách ministra, dále také příprava podkladů pro jednání ministra či mediální trénink zaměstnanců úřadu. Čejková však upozorňuje, že se rozsah jejích povinností od původních předpokladů značně rozšířil. „Domluvili jsme se, že tam přijdu 3. ledna. A tehdy jsem pochopila, že možná ta agenda bude trochu širší,“ popsala pro Aktuálně situaci po svém nástupu s tím, že musela zajistit nastavení základních procesů na ministerstvu a také částečně spravovala agendu ministra. Práce Čejkové dle jejích slov zabere okolo 14 hodin denně, na ministerstvu má i vlastní kancelář.

Aktuálně uzavřená smlouva končí 15. dubna. Čejková zatím neví, zda jí bude smlouva prodloužena, podle vlastních slov o to za těchto podmínek nemá zájem, a že svůj postoj sdělila i Milkovi. „Pan ministr odpověděl, že se dohodneme, jak to bude dál,“ dodala.

Mezi kritiky uzavřené smlouvy se zařadil i Andrej Babiš, který ihned po jejím zveřejnění vyzval ministra, aby ji s okamžitou platností ukončil. „Přikázal jsem panu Milkovi, aby to okamžitě zrušil. Je to hrozné, všem ministrům jsem nařídil, že mají šetřit. Ale vypadá to, že někteří to nepochopili,“ řekl premiér v demisi ve čtvrtek pro novinky.cz.