Německý Ramstein: Za jeden den přistálo 10 000 Afghánců, někteří i zranění
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Do německého Ramsteinu, na největší americkou vojenskou základnu mimo území Spojených států, bylo od začátku evakuací z letiště v Kábulu převezeno 23 000 afghánských spolupracovníků spojeneckých vojsk a jejich rodinných příslušníků. Přibližně 15 000 z nich v současné době dál čeká na americkém vojenském letišti na další cestu, uvedla v pondělí agentura DPA s odvoláním na základnu. Spojené státy už ze základny vypravily 38 letů, na jejichž palubě k novým domovům v USA odletělo přes 8 000 evakuovaných.
Letecká základna Ramstein na západě Německa je od 20. srpna americkým centrem pro uprchlíky z Afghánistánu. O jejich osud se zde společně starají příslušníci amerického letectva, armády a stovky dobrovolníků. V Ramsteinu dosud přistálo asi 100 evakuačních letů. Během pondělí by podle DPA na místo mělo dorazit dalších přibližně 1700 evakuovaných. Podle agentury AFP byl dosud nejrušnější den čtvrtek, kdy na základnu přiletělo z Kábulu 10 000 lidí za 12 hodin.
Po přistání na základně musí všichni z evakuačních letadel na povinnou zdravotní prohlídku. Mnozí jsou dehydrovaní, někteří jsou zranění, nejčastěji střelnými zbraněmi, uvedl vrchní lékař základny Simon Ritchie citovaný agenturou AFP. Od začátku evakuací už se přímo na základně v Ramsteinu narodily tři děti, dodává Ritchie.
Během dne je tábor smíšený, na noc jsou muži a ženy a děti odděleni. Zatímco ženy s dětmi mají k dispozici letecké hangáry, muži spí ve 350 velkých vojenských stanech, které vojáci postavili. Na pořádek uvnitř základny, která se proměnila v humanitární tábor, dohlíží ozbrojené hlídky. Na místě působí také americký Červený kříž, píše AFP.
Spojené státy se po dvaceti letech působení v Afghánistánu rozhodly ze země stáhnout. Během několika týdnů moc v zemi převzalo radikální islamistické hnutí Tálibán. Spojenci evakuují své diplomaty a místní spolupracovníky, jejich snahu komplikuje chaos na letišti a v posledních dnech i výbuchy a násilnosti. USA stanovily jako nejzazší termín pro odchod svých vojsk 31. srpna, většina spojeneckých vojsk se chtěla stáhnout před odchodem Američanů a své evakuační operace již ukončila. Během dvoutýdenního leteckého mostu bylo z Afghánistánu americkými či spojeneckými stroji evakuováno již více než 122 000 cizinců a jejich afghánských spolupracovníků, oznámil Pentagon.