Opevněný Hrad

Vraťte Pražský hrad veřejnosti. Politici STAN žádají Zemana o zrušení kontrol

Opevněný Hrad
Vraťte Pražský hrad veřejnosti. Politici STAN žádají Zemana o zrušení kontrol

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V minulosti jsme si užili dostatek kontrol, nyní vraťte Pražský hrad veřejnosti. Tak vyzývají senátor Jiří Růžička a místostarosta Prahy 6 Jan Lacina prezidenta, který zavedl kontroly v roce 2016. „Kontrolní stanoviště u vchodu do Pražského hradu, která nechala vaše kancelář zřídit, a která dnes brání přirozenému průchodu celým areálem, připomínají několika generacím to nejhorší z komunistických dekád – nesvobodu, strach a zvůli vládnoucích,“ uvedli společně v dopise Miloši Zemanovi.

Senátor Jiří Růžička spolu s Janem Lacinou argumentují zejména tím, že několik let mohli občané Prahy 6 využívat cestu přes Pražský hrad jako jednu z variant své cesty. „Chodit přes hradní nádvoří, projít se jen tak Jelením příkopem či posedět pod Masarykovou lípou, byla opravdová radost,“ uvádějí oba politici, kteří jsou také v zastupitelstvu šestého pražského obvodu.

V dopise také uvádějí, že během svého života si užili dostatek hraničních přechodů a kontrol. Přirovnávají tak nové bezpečnostní opatření k nejhorším vlastnostem komunistického režimu, tedy k nesvobodě, strachu a zvůli politiků. „Posíláme Vám proto, pane prezidente, veřejně toto naše novoroční přání: Nechte odstranit zátarasy a vraťte Pražský hrad české veřejnosti,“ uvedli v dopise.

S žádostí o zrušení bezpečnostních kontrol však zřejmě nepochodí. Pražský hrad kontroly zavedl z obavy z možného teroristického činu po jednom z útoků ve Francii. „Je velmi zarmucující, že pány ze STAN vůbec nezajímá bezpečí občanů, které se snažíme na Hradě zajistit. Pánové ze STAN se chovají nedůstojně a sobecky,“ uvedl pro Echo24 mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Místostarosta Prahy 6 Jan Lacina pro deník Echo24 uvedl, že zatím neobdržel žádnou odpověď. Tu očekává do čtrnácti dnů. „V loňském roce jsem dotáhl tříletý souboj o desky maršálu Koněvovi a ani tato snaha není výstřelem do prázdna,“ řekl dále Lacina. Doplňující desku umístila radnice Prahy 6 pod pomník Ivana Stěpanoviče Koněva i přes nesouhlas ruské ambasády, psali jsme o tom zde.

Kontroly na Pražském hradě

Kontroly na Pražském hradě a s nimi spojené fronty musejí absolvovat návštěvníci Hradu od začátku srpna 2016. Poslední srpnový týden k prohledávání tašek a batohů od vojáků a policistů přibyly ještě dva bezpečnostní rámy umístěné u bočního vchodu. Hrad zdůvodňuje zavedená opatření ochranou samotných návštěvníků. Mají mimo jiné zamezit, aby do areálu Hradu pronikly nebezpečné předměty.

Nová opatření hlasitě kritizovali zástupci turistického ruchu nebo někteří bezpečnostní experti. Přidal se k nim i Karel Schwarzenberg, podle kterého se Hrad mění v policejní sídlo. „Pražský hrad je uzavřenější než za Gustava Husáka,“ uvedl a dodal, že jeho uzavření je jednou ze ztracených svobod nabytých po roce 1989.

Uzavření Pražského hradu se promítlo i do prezidentské kampaně v minulém roce. Všichni kandidáti s výjimkou Miloše Zemana souhlasili s tím, že by bezpečnostní rámy odstranili.

Hrad však plánuje, že se bezpečnostní kontroly budou konat na jiném místě než dnes. U Prašného mostu by se měly přesunout do sousedních hradních zahrad, kde vznikne zastřešené a vyhřívané kontrolní místo. U Hradčanského náměstí by Pražský hrad rád situaci vyřešil ve spolupráci se sousedním pražským arcibiskupstvím.