Zemanův spor se Štěchem

Zeman nepozval Štěcha na jmenování vlády

Zemanův spor se Štěchem
Zeman nepozval Štěcha na jmenování vlády

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Názorový střet mezi prezidentem Milošem Zemanem a předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD) vyústil až v jeho absenci na slavnostním ceremoniálu jmenování Babišovy vlády. Štěch potvrdil, že pozvánku nedostal a připustil, že mezi ním a Zemanem panují neshody. Informuje o tom deník Právo.

Úřad vlády přitom v tiskové zprávě, kterou rozeslal po ceremonii v Trůnním sále uvedl, že byl Štěch na na jmenování vlády přítomen. Předseda Senátu to však vyvrátil. „Pozvánku jsem nedostal,“ uvedl Štěch pro deník Právo s tím, že na důležité akce nebyl pozván několikrát.

Ke střetu názorů s Milošem Zemanem mělo podle Štěcha dojít na oslavách státního svátku 28. října. „Měli jsme s panem prezidentem rozdílné názory na některé akce, které se k uctění státního svátku konaly. Nevím, jestli to je nějaký důsledek. Prostě pozván jsem nebyl a nechci to dál rozvádět,“ prohlásil Štěch pro Právo.

Při jmenování kabinetu Bohuslava Sobotky byli přítomni šéfové obou komor, letos byl však pozván pouze předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. „Důvod je velmi jednoduchý a prostý: vláda bude žádat o důvěru Poslaneckou sněmovnu,“ uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Podle osobností, které se vyznají v hradní etiketě, jako jsou Ladislav Špaček či Jindřich Forejt, by předseda Senátu neměl na důležitých ceremoniálech chybět. Milan Štěch nebyl například pozván ani minulý týden na společný oběd ústavních činitelů při příležitosti oficiální návštěvy maďarského prezidenta Jánose Ádera v České republice.

Štěch v minulosti kritizoval některé slavnostní akce pořádané Hradem, například ceremonii na pražském Vítkově, která byla zkrácena. Stejně tak se vymezil proti Zemanově chování vůči tehdejšímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi při podání demise.

, red