Opoziční labouristé vyhráli komunální volby ve Westminsteru i jinde v Londýně
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V Černém moři u Hadího ostrova hoří ruská fregata, píše agentura Unian s odkazem na zpravodajský portál Dumska z Oděsy. Podle informací tohoto webu zasáhla plavidlo ukrajinská protilodní střela Neptun. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury TASS řekl, že Moskva nemá o poškození ruské lodi v Černém moři informace.
Na lodi podle ukrajinských médií došlo k výbuchu a posléze začala hořet. Na pomoc byla vyslána plavidla z poloostrova Krym, který je od roku 2014 pod kontrolou Ruska, a nad Černým mořem krouží ruské letouny,
Labouristé získali kontrolu nad obecní radou v obvodě Westminster, v němž má sídlo většina vládních institucí. Místní radu, která vznikla v roce 1964, dosud vždy ovládali konzervativci, píše BBC. Nový labouristický lídr místní rady Adam Hug stanici řekl, že vítězství považuje za „velkou výsadu“ a radu podle něj „čekají velké výzvy“.
Labouristé v Londýně kromě Westminsteru ovládli také čtvrti Barnet a Wandsworth, který měli ve správě konzervativci od roku 1978, píše Sky News. Vítězství komentoval labouristický starosta Londýna Sadiq Khan, podle kterého úspěch jeho straně zajistil sám Boris Johnson. Premiér čelil v posledních měsících řadě skandálů, především v souvislosti s večírky ve vládních budovách v době koronavirových uzávěr.
Výsledky v Londýně jsou také důkazem, že Johnson, který byl dvě funkční období starostou hlavního města, ztratil pro voliče v metropoli svou přitažlivost. O přízeň Londýňanů ho připravila podle britských médií hlavně podpora odchodu Británie z Evropské unie. Většina obyvatel metropole hlasovala pro setrvání v EU.
Vládní konzervativci se brání, že jejich sestup není tak tragický. „Samozřejmě uznávám, že je to náročná doba a dosáhli jsme několika nepříznivých výsledků. Nesouhlasím však s tím, že by labouristé měli takovou převahu, aby mohli sestavovat příští vládu,“ řekl předseda Konzervativní strany Oliver Dowden.
Mimo Londýn si labouristé ve srovnání s předchozími volbami výrazně nepolepšili. Čím více na sever, tím menší je jejich pokrok, uvedl volební analytik BBC John Curtice.
„Fantastický výsledek, naprosto fantastický. Věřte mi, že je to pro nás velký návrat po neúspěchu v parlamentních volbách v roce 2019,“ řekl příznivcům strany lídr labouristů Keir Starmer.
Místní volby jsou zkouškou pro lídry dvou největších stran, konzervativního premiéra Johnsona i labouristu Starmera, protože přicházejí v polovině funkčního období britské vlády. Jenom v Anglii se volilo 4360 zástupců ve 146 radách a také několik starostů. Více než 1800 z těchto křesel bylo k mání v Londýně.