Jednání o vládě

Merkelová chce rychlé rozhovory se sociální demokracií

Jednání o vládě
Merkelová chce rychlé rozhovory se sociální demokracií

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Svět čeká na to, že Německo bude schopné konat, je přesvědčena německá kancléřka Angela Merkelová (CDU). Chce proto, aby nadcházející rozhovory o vládě se sociální demokracií (SPD) byly rychlé. Žádné konkrétní termíny ale na pondělní tiskové konferenci v Berlíně neuvedla a znovu se vyslovila proti variantě menšinové vlády CDU/CSU.

Jednání o vládě mezi CDU/CSU a SPD, která ho dlouho odmítala, začne tuto středu. Sociální demokraté pak v pátek rozhodnou o tom, jestli zahájí takzvané sondovací rozhovory. Merkelová chce, aby se rozhovory vedly především s ohledem na to, co potřebuje Německo, a jaký druh Německa potřebuje Evropa.

Premiérka připustila, že její uskupení a sociální demokraty dělí názor na některé otázky, zároveň ale vidí řadu bodů, na kterých se shodnou, včetně podpory rodin, ulehčení lidem s nízkými a středními příjmy nebo nutnosti pokročit v digitalizaci.

Naopak jedním z témat, kde se projevují rozdíly, je migrace. Merkelová v pondělí vyjádřila přesvědčení, že právě pocit voličů, že stát ještě migraci nedokáže dostatečně regulovat, přispěl k propadu CDU/CSU v zářijových parlamentních volbách. Zmínila se i o tehdejším nejednotném postoji obou těchto stran k tématu. O to důležitější je podle ní, že se nyní obě strany shodují na sadě opatření, která chtějí prosadit.

Předsedkyně křesťanských demokratů v pondělí také řekla, že se chce koncentrovat na vytvoření stabilní vlády. Menšinový kabinet by podle ní takovým nebyl.

Právě stabilní vláda – a tedy pokračování dosavadní velké koalice – je podle Merkelové nejlepším základem pro prohloubení spolupráce s Francií. Kancléřka v pondělí podpořila návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby obě země do roku 2025 měly společnou daňovou politiku pro firmy. Je i pro aktualizaci vzájemné Elysejské smlouvy. Vyslovila se zároveň pro posílení Evropy, mimo jiné v oblasti společné zahraniční politiky.

Merkelová se v pondělí vrátila k páteční propalestinské demonstraci, při níž v Berlíně hořelo několik izraelských vlajek, což tvrdě odsoudila. „Stavíme se proti všem formám antisemitismu a xenofobie,“ podotkla. Ani rozdílné názory na status Jeruzaléma podle ní takové chování neospravedlňují.

Demonstrace souvisela s rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Evropská unie i další země světa za hlavní město Izraele považují Tel Aviv. Jeruzalém za hlavní město svého budoucího státu považují i Palestinci.

,

11. prosince 2017