Nákupy bez premiéra

Bez Andreje už nakupuje přes 100 tisíc lidí. Mobilní aplikace slaví úspěch

Nákupy bez premiéra
Bez Andreje už nakupuje přes 100 tisíc lidí. Mobilní aplikace slaví úspěch

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Stále více lidí se při nákupech zabývá tím, zda jimi vybrané produkty pocházejí z holdingu Agrofert vlastněného svěřenský fondem premiéra Andreje Babiše. Mobilní aplikaci, která po naskenování čárového kódu výrobku uživateli prozradí, jestli je původem z Babišovy bývalé firmy, si totiž stáhlo už 135 tisíc uživatelů. Na Twitteru to uvedl její tvůrce Martin Vytrhlík.

Autor tento milník označil za velký úspěch. „Dnes překročila aplikace Bez Andreje 135 000 stažení. Což je zhruba o 134 950 stažení více, než jsem původně očekával. Hodně se těším na moment, kdy už nebude potřeba a nikdo na ni nevzpomene. Věřím, že to bude co nejdříve,“ napsal Vytrhlík v pátečním twitterovém příspěvku. Slíbil také program aktualizovat. 

Aplikace s příznačným názvem „Bez Andreje“ funguje na jednoduchém principu. Zákazník si do telefonu přes fotoaparát naskenuje čárový kód výrobku a aplikace mu ukáže, zda je výrobek z Babišova koncernu, nebo ne. Pokud patří výrobek do holdingu předsedy vlády, na obrazovce telefonu se objeví výstražný červený trojúhelník s obličejem šéfa ANO a s nápisem Andrejovo. Pokud výrobek Agrofert nevyrobil, ukáže se zelená fajfka v kruhu s nápisem Bez Andreje.

Nejdříve byla aplikace dostupná pouze pro výrobky značky Apple s operačním systémem iOS. V místním obchodě se chlubí hodnocením 4,7 hvězdiček z 5. Později se přidaly verze pro nejpopulárnější systém do kapsy Android a také Windows Phone. Na Google Play, odkud čerpají uživatelé Androidu, ji lidé hodnotí 4,3 hvězdičkami z 5.

Aplikace vyvolala hned po svém spuštění obrovský zájem, který nečekal ani její tvůrce. Už den po jejím zveřejnění už byla v žebříčku aplikací pro iOS v App Store na prvním místě. „Chtěl jsem pouze udělat aplikaci pro sebe a své přátele a vyjádřit tím nespokojenost se střetem zájmů pana Babiše. Že si to za včerejší den stáhne 9650 lidí by mě nenapadlo nikdy,“ uvedl v roce 2016 den po její premiéře pro deník Echo24 Vytrhlík.

I nyní zopakoval, že zpočátku takový zájem neočekával. „Bylo to původně jen vyjádření názoru, které si mělo stáhnout pár mých přátel, protože koho by to jinak zajímalo. A ejhle, zajímalo. A dost,“ napsal na Twitteru.

, jhr