příprava na summit

Pompeo se v New Yorku sešel s emisarem KLDR Kim Jong-čcholem

příprava na summit
Pompeo se v New Yorku sešel s emisarem KLDR Kim Jong-čcholem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a severokorejský vyslanec Kim Jong-čchol v New Yorku obnovili jednání o přípravě setkání prezidenta Donalda Trumpa s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. Informovaly o tom tiskové agentury. Bývalý šéf severokorejské tajné služby přicestoval do USA ve středu z Pekingu a s Pompeem jednal už během středeční večeře, která trvala asi 90 minut.

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že rozhovory se Severní Koreou v New Yorku jsou velmi pozitivní. Dodal, že by v pátek měla severokorejská delegace přijet do Washingtonu, aby mu předala dopis od vůdce KLDR Kim Čong-una. „Těším se na to, co v tom dopise je,“ řekl Trump. Na dotaz, zda už chystaný summit nabírá obrysy, odpověděl: „Myslím, že ta setkání byla velmi pozitivní.“

Podle AFP se jedná v budově nedaleko newyorského sídla OSN. Trumpova mluvčí Sarah Sandersová ve středu na tiskové konferenci ve Washingtonu řekla, že Bílý dům stále počítá s tím, že summit se uskuteční 12. června, jak bylo plánováno. Jeho dějištěm má být Singapur.

Podle Bílého domu přípravy summitu pokračují zdárně. O schůzce jednají zástupci USA a KLDR i v Pchanmundžomu v demilitarizovaném pásmu mezi Jižní Koreou a KLDR a rovněž v Singapuru. Sám Pompeo se v Pchjongjangu s Kim Jong-čcholem sešel už dvakrát.

Ve čtvrtek mají oba politici jednat celý den, v jehož závěru by měl Pompeo z New Yorku odjet. USA trvají na tom, že výsledkem summitu musí být dohoda o úplném a ověřitelném jaderném odzbrojení Korejského poloostrova.

Nejmenovaný představitel amerického ministerstva zahraničí na neformálním briefingu, který se konal v době večeře Pompea a Kima, novinářům podle Reuters řekl, že Severní Korea musí v reakci na americké požadavky jasně ukázat, co je ochotná učinit. Připomněl také, že Trump může svou účast na summitu kdykoli přehodnotit. Zatím Bílý dům s vrcholným jednáním počítá.

Zmíněný činitel ministerstva zahraničí také zdůraznil, že pokud summit nepovede k uspokojivému výsledku, Spojené státy vystupňují tlak na KLDR. „I pak ale budeme připraveni na den, kdy doufejme také oni budou připraveni,“ dodal.

,

31. května 2018