Historická schůzka

Tajná služba dezinfikovala i vzduch. Pak mohla začít historická schůzka

Historická schůzka
Tajná služba dezinfikovala i vzduch. Pak mohla začít historická schůzka

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V demilitarizovaném pásmu mezi oběma Korejemi se v pátek ve 2:30 SELČ sešli jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un. Podali si ruku a Mun Kimovi řekl: „Jsem šťastný, že se s Vámi setkávám.“ 

Hlavním tématem prvního mezikorejského summitu po více než deseti letech má být denuklearizace Korejského poloostrova. Soul uvedl, že na vrcholné schůzce rovněž plánuje zahájit rozhovory o podpisu mírové smlouvy, která by ukončila korejskou válku z let 1950-1953, jež skončila pouze dohodou o příměří. V neposlední řadě má pak schůzka připravit půdu pro summit KLDR-USA, plánovaný na přelom května a června.

Samé úsměvy

Zlaté dveře majestátní severokorejské budovy v pohraniční vesnici Pchanmundžom se otevřely a severokorejský vůdce Kim Čong-un v černém obleku, jaký nosíval Mao Ce-tung, začal v doprovodu suity úředníků sestupovat po schodech k hranici mezi Severní a Jižní Koreou. Stal se tak prvním severokorejským nejvyšším představitelem, který od korejské války v letech 1950 až 1953 vkročil na jihokorejskou půdu.

S úsměvem natáhl ruku k čekajícímu a usmívajícímu se jihokorejskému prezidentovi Mun Če-inovi, který ho vítal mezi nízkými, bledě modrými domky, jež hranici v Pchanmundžomu lemují.

Tato vesnice je jedním z mála míst na hranici mezi oběma korejskými státy, kde není ani vysoký plot z ostnatého drátu, ani minové pole dělící země, jejichž konflikt skončil jen příměřím a nikoli mírovou dohodou, a tudíž jsou stále technicky vzato ve válečném stavu.

Oba muži si přes hranici podali ruku a pozdravili se. „Jsem nadšený, že se setkáváme na tomto historickém místě. Je dojemné, že jste došel až k demarkační linii, abyste mě osobně uvítal,“ řekl Kim Čong-un.

„Setkat se na tomto místě bylo vaším velkým rozhodnutím,“ odvětil Mun Če-in, oblečený v tmavém obleku doplněném světle modrou vázankou, než Kimovi pokynul, aby překročil hranici vyznačenou na chodníku.

Tento krok byl něčím, čeho nikdy nedosáhl ani Kim Čong-unův dědeček, zakladatel KLDR KIm Ir-sen, ani jeho otec Kim Čong-il. Dva předchozí summity mezi vůdci korejských států – v roce 2000 a 2007 – se konaly v severokorejské metropoli Pchjongjangu.

Pětašedesátiletý Mun a čtyřiatřicetiletý Kim si znovu podali ruce a otočili se nejprve tváří k severokorejským fotografům, a poté k jejich kolegům na jihokorejské straně. A pak v předem neplánovaném gestu Kim popadl Muna za ruku a vyzval ho, aby společně s ním udělal krok zpět na sever, kde spolu znovu krátce pohovořili.

Tato scéna odehrávající se v poklidném, usměvavém duchu, byla v ostrém kontrastu k napětí, které mezi oběma zeměmi v loňském roce opět zesílilo po severokorejských jaderných a raketových testech.

Od letošního ledna se vzájemné vztahy uvolnily, což mimo jiné umožnilo společný nástup obou korejských týmů pod jednou vlajkou během zimních olympijských her, jež se v únoru konaly v Jižní Koreji.

Poté, co oba nejvyšší představitelé prošli po červeném koberci mezi nastoupenou jihokorejskou čestnou stráží oblečenou v tradičních modro-žluto-červených uniformách, vešli do Mírového domu na jihokorejské straně ke společnému jednání.

Jen několik minut předtím, než Kim Čong-un vešel dovnitř, prohledal Mírový dům severokorejský bezpečnostní tým, který pátral po výbušninách a odposlouchávacích zařízeních, a do vzduchu, na křesla i na knihu hostů, kterou měl Kim podepsat, nastříkal dezinfekci.

Do takto ošetřené knihy poté Kim vepsal slova plná naděje: „Nyní začínají nové dějiny. Věk míru od počátečního historického bodu.“

,

27. dubna 2018