názory politiků

Pakt OSN o migraci budí vášně. Babiš jen zohledňuje náladu ve společenosti, argumentují kritici

  -

ilustrační foto, Foto: SOS Méditerranée

názory politiků
Pakt OSN o migraci budí vášně. Babiš jen zohledňuje náladu ve společenosti, argumentují kritici

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Po vzoru USA, Rakouska a Maďarska se vláda pravděpodobně rozhodne zaříznout globální pakt OSN o migraci. Premiér Andrej Babiš (ANO) nedávno uvedl, že v případě přijetí paktu by hrozilo, že do Evropy přijde až miliarda lidí. Vláda materiál o nepřistoupení probere příští týden. Podle kritiků kabinet svým negativním stanoviskem reaguje na atmosféru společnosti, což ostatně připustil i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Odmítnutí kromě vládních stran podporuje například i nejsilnější opoziční strana ODS.

Jako hlavní důvod odmítnutí paktu uvádí Babiš neakceptování připomínek české vlády. „V minulosti měla k tomu Česká republika připomínky a výhrady, ty víceméně nebyly akceptovány a my si myslíme, že máme v rámci tohoto paktu obavy z narušení národní suverenity. Je tam nejasné rozlišování mezi legálními a nelegálními migranty,“ řekl Babiš na tiskové konferenci po středečním jednání vlády.

Neakceptování českých výhrad je hlavním důvodem pro nepřijetí paktu i pro ministra zahraničí Petříčka. „Globální kompakt k migraci je právně nezávazný dokument, to bylo jasně zdůrazněno v textu dokumentu na základě požadavků EU, na tom se nic nezměnilo. Tento 34 stránkový text, který je připraveno podepsat přes 180 zemí světa, budí však často spoustu emocí, a to ne vždy zaslouženě. Je nicméně fakt, že ne všechny naše výhrady byly akceptovány. Nelíbí se nám například nejednoznačné rozlišení mezi nelegálními a legálními migranty v otázce sociálních práv nebo fakt, že kompakt nezmiňuje i nucené návraty nelegálních migrantů,“ uvedl Petříček ve svém vyjádření.

Ministr však připouští, že ČSSD svým rozhodnutím zohledňuje nálady české veřejnosti. „ČSSD chápe nálady u české veřejnosti a vláda by je měla vyslyšet. Z procesu vyjednávání kompaktu bychom tedy měli vystoupit, jako to udělaly Spojené státy, Maďarsko a Rakousko. Věřím, že dokážeme, a to bude úkol pro českou vládu, náš postoj řádně obhájit, tak aby nás zahraniční partneři pochopili, a aby nás toto rozhodnutí neizolovalo v situaci, kdy přes 90 procent všech států chce kompakt naopak přijmout. Zároveň je třeba si uvědomit, že zvládání migrace v 21. století je nemožné bez efektivní mezinárodní spolupráce,“ dodal Petříček.

S tímto názorem však nesouhlasí Petříčkův poradce Miroslav Poche, bývalý kandidát ČSSD na ministra zahraničí. „Mě osobně to mrzí, bude to určitě velmi silně rezonovat u našich evropských partnerů. O konečném rozhodnutí  bude ještě hlasovat vláda,“ komentoval Poche již dříve Babišovo stanovisko pro Echo24.

S postojem Babiše naopak souhlasí i nejsilnější opoziční strana ODS. Poslanec Jan Skopeček považuje pakt za riskantní a nebezpečný: „Vláda České republiky by se měla s ohledem na naše národní zájmy rozhodnout nepodepsat a nepřipojit k tzv. Globálnímu paktu OSN o migraci. Globální pakt o migraci považuji za riskantní a nebezpečný. Pakt směšuje a rozmělňuje pojmy legální a nelegální migrace, což může mít velmi vážné důsledky.“

„ODS trvá na tom, že oblast migrace má být v co nejvyšší možné míře řešena na národní úrovni. Globální pakt o migraci podle našeho přesvědčení k zastavení nelegální migraci nepovede, a ČR by ho tak měla stejně jako USA, Rakousko, Maďarsko a další státy odmítnout,“ dodal Skopeček.

Babiš zohledňuje mediální poradce místo řešení problému, tvrdí Dolejš

Proti paktu dlouhodobě bojuje hnutí SPD, které zároveň kritizuje Babiše, že se vůči němu vymezil až v nedávné době. „Poslanci SPD v září jako jediní hlasovali, aby ČR od paktu odstoupila. Premiér odstoupit odmítl. Sněmovna zároveň usnesením zaúkolovala vládu, aby do 15.11. předložila sněmovně stanovisko. Jsme rádi, že po dvou měsících Andrej Babiš konečně přistoupil na zářijový návrh SPD, aby ČR od paktu ustoupila,“ řekla pro Echo24 mluvčí Tomia Okamury Michaela Dolenská.

Vůči premiérově názoru se naopak vymezil komunista Jiří Dolejš, který si myslí, že Babiš svým rozhodnutím reaguje na atmosféru ve společnosti. „Já myslím, že kolem toho paktu je příliš mnoho povyku. Tolik nebezpečí z něj nevyplývá, je to spíš reakce na atmosféru ve společnosti. Pan premiér jedná spíše s ohledem na mediální poradce, než na samotné řešení problému,“ řekl pro Echo24 Jiří Dolejš, který patří do liberálního křídla KSČM.

Jako zklamání vnímá odmítnutí paktu místopředseda Pirátů Mikuláš Peksa. „Dlouhodobě mluvíme o tom, že potřebujeme dohodu se zdrojovými zeměmi, odkud migrace přichází. A teď, když nějakou na stole máme, tak jsme ji roztrhali,“ řekl Peksa pro ČRo Plus.

„V paktu je přímo řečeno, že ponechává rozhodnutí o migrační politice na jednotlivých signatářských státech. Je poměrně obtížné se dohodnout ve 192 státech na společném řešení, ale musíme se o to pokoušet,“ dodal.

Andrej Babiš teprve nedávno uvedl, že bude požadovat, aby se Česká republika nestala součástí paktu. „Nemůžeme deklarovat nějaké všeobecné právo se přestěhovat do jiné země třeba kvůli klimatu nebo chudobě. Chceme pomáhat, ale migrace nemůže být lidským právem. To je neslučitelné s naší migrační politikou, ohrožuje to naši suverenitu a stírá to rozdíly mezi legální a nelegální migrací. Proto jsem proti tomuto paktu,“ uvedl Babiš minulý týden pro Právo. „Je to nepřijatelné, protože pak by se do Evropy klidně mohla nastěhovat miliarda lidí,“ dodal.

Vojtěch Šeliga