Morawiecki v nové funkci

Polsko má nového premiéra, Szydlová ve vládě ale zůstane

Morawiecki v nové funkci
Polsko má nového premiéra, Szydlová ve vládě ale zůstane

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Polský prezident Andrzej Duda v pátek přijal demisi premiérky Beaty Szydlové a vzápětí pověřil touto funkcí dosavadního ministra financí Mateusze Morawieckého. Hlasování o důvěře v nový kabinet je podle televize TVN 24 naplánováno na úterý příští týden.

Nový premiér hodlá klást důraz na hospodářský růst i posílení mezinárodního postavení Polska, a to včetně „odlepení různých velice křivdících a nespravedlivých nálepek“.

Nový premiér se pochlubil „rekordně nízkým“ zvětšením státního dluhu v letošním roce, nízký schodek má mít i „rozpočet velmi dobré změny“ na příští rok. „Je to proto, že peníze bereme mafiím, daňovým zločincům a dáváme je lidem, polským rodinám,“ zdůraznil Morawiecki.

Jako „vydírání“ a „velmi ošklivé hrozby“ odmítl varování, že kvůli odmítání uprchlíků by Polsko mohlo přijít o peníze z Evropské unie. „Polsko je velmi hrdý, důležitý a velký národ a nepřipustíme takové vydírání. Vůbec si takovou myšlenku nepřipouštíme,“ prohlásil. K žalobě Evropské komise, podané na Česko, Maďarsko a Polsko kvůli nepřebírání přerozdělovaných uprchlíků z přetížené Itálie a Řecka, poznamenal, že komise opomíjí, kolik uprchlíků z válčící Ukrajiny přijalo Polsko, přestože tento krok pomohl uvolnit napětí na východě EU.

Na změně v čele vlády se domluvily špičky vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) ještě ve čtvrtek večer. Podle serveru Fakt24.pl Szydlová zůstane v Morawieckého vládě jako vicepremiérka a bude mít na starosti sociální záležitosti. Otázkou jsou podle médií další personální změny, spekuluje se například o odchodu dosavadního ministra zahraničí Witolda Waszczykowského.

PiS má v polském parlamentu spolehlivou většinu, a tak se předpokládá hladké schválení nové vlády.

Rekonstrukci kabinetu vysvětlila ještě ve čtvrtek mluvčí PiS Beata Mazureková tím, že mezinárodní a domácí situace představují „trošku jiné výzvy“, což vyžaduje „změny nejen ministrů, ale i vedení vlády“. O jaké výzvy jde, nevysvětlila. Strana se však chystá na nadcházející sérii voleb: příští rok se uskuteční místní volby, v roce 2019 parlamentní a v roce 2020 prezidentské. Sázka na Morawieckého může podle serveru Dziennik.pl znamenat, že PiS, sázející za Szydlové hlavně na chudší vrstvy, se bude snažit získat i voliče politického středu. A bývalý úspěšný bankéř Morawiecki, ovládající cizí jazyky, „bude lepším partnerem pro ostatní lídry EU než Szydlová“, poznamenal server Politico.

Opoziční politici před novináři vyjadřují soucit s ponížením Szydlové, která podle nich musela odejít, protože s jejím jménem se spojují kontroverzní změny a údajné porušování ústavy. Také ironicky připomínají, že bankéř Morawiecki před lety začínal svou politickou dráhu jako hospodářský poradce tehdejšího liberálního premiéra Donalda Tuska, tedy úhlavního nepřítele předsedy PiS Jaroslawa Kaczyńského. Ten je obecně pokládán za nejvlivnější postavu polské politiky, přestože formálně žádnou ústavní funkci nezastává.

drbEcho24, ČTK