Místopředsedkyně ČSSD Jana Fialová

Nová žena ve vedení: ČSSD uškodila i inkluze. S Babišem ještě nekončíme

Místopředsedkyně ČSSD Jana Fialová
Nová žena ve vedení: ČSSD uškodila i inkluze. S Babišem ještě nekončíme

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Cesta z krize sociální demokracie vede přes kraje a obce, myslí si nová místopředsedkyně strany a krajská radní z Vysočiny Jana Fialová. Podle ní staré vedení ČSSD neposlouchalo svoji členskou základnu. K mizernému výsledku ve sněmovních volbách přispěly i uspěchané reformy, například inkluze. Jednání o vládě s šéfem hnutím ANO nepovažuje za definitivně uzavřené. „Ještě není všem dnům konec. Rozhodující bude schůzka s prezidentem,“ říká Jana Fialová v rozhovoru pro Echo24.

Co se budete ve vedení strany snažit dělat, aby se podařilo ČSSD dostat z těch současných 7 procent na 20 či 30 procent?

Je to obrovský úkol a já nevím, jestli je vůbec splnitelný v nějakém rozumném časovém horizontu. Já to vidím tak, že je potřeba se vrátit do regionů, je potřeba naslouchat členské základně, protože bez nich bychom vůbec neexistovali. A vzhledem k tomu, jak jsem zmínila v tom svém projevu, jsem člověk, který si to prošel od těch spodních pater. Proto vím, že je potřeba naslouchat i starostům malých obcí, starostům měst. Čekají nás komunální volby. Je potřeba jezdit ven, nebýt jen v Praze a poslouchat a hledat možná řešení, abychom se dostali na lepší číslo, než je těch 7 procent. A nepodporovat a neuvádět do života nepřipravené reformy.

To tedy byly podle vás ty zásadní chyby předchozího vedení? Například inkluze…

Já myslím, že reforma společného vzdělávání nebyla úplně dotažená do konce a pustila se do života. Mělo se to odpilotovat, měl se tomu dát čas a poslouchat kraje, které k tomu měly spoustu připomínek. To se nestalo a bohužel si myslím, že to přispělo tomu, že jsme skončili na těch 7 procentech.

Jak vy jste se stavěla ke vstupu, či nevstupu ČSSD do vlády? Byla jste pro?

Obě varianty – s Andrejem Babišem i bez něj – nejsou úplně ideální. Ale v tu chvíli, když se hovořilo o tom, že budeme vyjednávat a že budeme chtít ty dva silové resorty, vnitro a finance, tak jsem byla pro. Když ve čtvrtek ta jednání nedopadla, tak jsem ráda, že předseda s místopředsedou ukončili vyjednávání. Ale myslím si, že není ještě všem dnům konec. 

Za jakých podmínek by ČSSD vyjednávání obnovila?

Musel by nabídnout jeden z těch dvou (resortů – pozn. red.). Myslím, že bude taky rozhodující schůzka s panem prezidentem.

Nemáte obavy, že nejít do vlády je horší varianta než v ní sedět? Protože Andrej Babiš je šikovný rétor a mohl by to obrátit proti vám ve stylu „ já jsem jim vyhověl, ale nebyla s nimi řeč, kvůli nim není vláda“. 

Samozřejmě, že to použije. On je výborný marketér. Já v tuto chvíli to nedokážu posoudit. Ale ano, hlavou mi běží ta skýva suchá, neposolená, jak zmínil pan prezident (výrok prezidenta směrem k opozici – pozn. red.)

8. dubna 2018