Česko je lídrem v dodávkách těžké techniky na Ukrajinu, velmoci zatím zaostávají
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pomineme-li finanční měřítka, Česká republika se ukázala jako lídr v pomoci Ukrajině, a to i té vojenské, kterou bude ukrajinská armáda při pravděpodobně rozhodující bitvě o Donbas potřebovat k obraně proti ruské ofenzívě. I přes svou nevelkou armádu předčila zejména v dodávkách těžké techniky i velké státy, a doteď je spolu s Polskem podle dostupných zdrojů jedinou zemí, která poskytla na žádost prezidenta Volodymyra Zelenského tanky.
V dodávkách vojenského materiálu nejsme jediní, co do množství poskytnuté těžké techniky jsme však stále první. Zatím z ČR podle očitých svědectví a také záběrů techniky přímo z Ukrajiny dorazilo několik desítek tanků T-72 a bojových vozidel pěchoty, protiletecké systémy Strela-10, československé raketomety RM-70 Grad, samohybné houfnice Dana a nespočet ručních zbraní a munice. Je ovšem možné, že skutečný rozsah dodávek je větší, ministerstvo obrany nechce konkrétní dary komentovat. Většina techniky nepochází podle informací redakce z armádních skladů, ale stát ji nakoupil u českých zbrojařů. Zbraně u nich nakupuje i ukrajinská ambasáda.
Další země NATO se postupně přidávají s vlastními dodávkami. Systém sloužící k ničení vzdušných cílů dopravilo kromě ČR na Ukrajinu také Slovensko, minulý týden to potvrdil slovenský premiér Eduard Heger. Šlo o raketový systém dlouhého dosahu S-300.
Ukrajinci dostanou další drony i vrtulníky
USA zatím dodaly od začátku ruské invaze tisíce protipancéřových a protileteckých střel a ručních zbraní. Podle některých zdrojů už na Ukrajinu míří dokonce i původně ruské vrtulníky Mi-17. V nejbližší době plánují dodat velké množství materiálu jako vojenské radary, laserem naváděné rakety, houfnice a vysoký počet bezpilotních letounů, například takzvaných „kamikaze“ dronů Switchblade. Další drony typu Bayraktar, kterými již dříve disponovala ukrajinská armáda, dodalo už v březnu Turecko.
Inteligentní bezpilotní prostředky slíbil dodat také britský premiér Boris Johnson. Kromě toho Británie slíbila dopravit 120 kusů pásových obrněnců FV103 Spartan a houfnice.
Prezident Joe Biden řekl, že USA poskytnou vojenskou pomoc v hodnotě 800 milionů dolarů (18 miliard korun). „Stabilní přísun zbraní, který poskytují Spojené státy a jejich spojenci Ukrajině, hraje zásadní roli při udržování boje proti ruské invazi,“ řekl ve středu Biden. EU poskytne z evropského obranného fondu 500 milionů eur (12,3 miliardy korun) určených na proplacení dodávek protitankových zbraní, protivzdušných systémů a dalšího vybavení.
Techniku posílají Poláci i Australané
Z dalších zemí se ve vojenské pomoci Ukrajině významně angažuje ještě Polsko, které poskytuje tanky T-72, jichž má ve skladech stále dost, a podle některých zdrojů také sovětské raketomety BM-21 Grad. Ze zemí mimo NATO přivezla Ukrajině radary a dvacítku obrněných vozů Bushmaster Austrálie.
Naopak Německo na opakované žádosti Ukrajiny o dodávky německých transportérů a tanků reaguje chladně.
Na Donbasu budou klíčové tanky a dělostřelectvo
Že jsme spolu s Američany a Brity na pomyslné špici v zásobování vojenským materiálem, potvrzuje i spolupracovník redakce a vojenský analytik Lukáš Visingr. „Poláci se rozhoupali sice později, ale myslím, že nás mohou přečíslit,“ říká.
„Je to díky tomu, že naše armáda i soukromé firmy mají velké zásoby techniky takzvaného východního standardu, které je možné darovat nebo prodat. Pokud se bavíme o této technice, tak myslím, že vůbec největší soukromé zásoby v Evropě má Czechoslovak Group,“ dodává.
Zmiňovaná specifická technika, která dříve sloužila ve výzbroji vojsk někdejší Varšavské smlouvy, má tu výhodu, že s ní ukrajinští vojáci umějí zacházet, není pro ně nová a tak nestráví několik týdnů či měsíců školením. „Zatím nemá smysl tam dodávat západní typy tanků. Ukrajinci potřebují techniku, se kterou umí, nebo se rychle naučí zacházet. Poslat jim tank, který uvidí poprvé v životě, nedává smysl. Třeba houfnici Dana se dá zvládnout za jeden, dva týdny, tanky jsou ale přece jen náročnější,“ vysvětluje Visingr.
Pro ukrajinskou armádu jde o klíčové zbraně, které mohou podpořit odpor armády na výhodě země, kam se nyní soustřeďuje veškerá pozornost. „Je důležité a správné, že Ukrajina získává těžké dělostřelectvo, protože ho potřebuje k bitvě o Donbas. Díky protiletadlovým střelám dokázala Ukrajina v předchozích týdnech zastavit ruský nápor. Pokud chce ale Ukrajina vyhrát na Donbasu, což bude bitva úplně jiného charakteru, tak potřebuje těžké útočné zbraně – tanky, bojová vozidla pěchoty a také dělostřelectvo, které dostává právě od nás,“ komentoval Visingr uniklé záběry naší techniky.