nařčení prezidenta

Putin je zřejmě zapleten v otravách a vraždách, míní Trump

nařčení prezidenta
Putin je zřejmě zapleten v otravách a vraždách, míní Trump

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ruský prezident Vladimir Putin má pravděpodobně podíl na vraždách a otravách, řekl v neděli v pořadu televize CBS jeho americký protějšek Donald Trump. Případy otrav otřásly v poslední době zejména Velkou Británií, v březnu tam byli otráveni bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julije.

„Pravděpodobně ano,“ odpověděl americký prezident na otázku moderátorky, zda má Putin na otravách podíl. „Nejde ale o případy v naší zemi,“ dodal prezident s tím, že by se tyto věci dít neměly.

Sergej Skripal byl společně s dcerou Julijí otráven nervovým plynem novičok v letos v březnu v britském Salisbury. Britové z útoku viní ruské tajné služby, vláda však jakýkoliv podíl na událostech odmítá. O možném zapojení Putina mluví i představitelé Velké Británie. Premiérka Theresa Mayová již dříve oznámila, že za otravou Skripala a jeho dcery Julije stojí příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU a že útok schválili nejvyšší ruští představitelé.

Z otravy Skripalových úřady podezřívají dvojici Rusů, známé pod jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Na oba byl už dříve vydán evropský zatykač. Britská prokuratura věří, že má dostatek důkazů pro jejich odsouzení za přípravu vraždy Skripala a pokus o vraždu jeho dcery Julije. Také muže podezírá ze zabití Dawn Sturgessové, která s novičokem náhodou přišla do kontaktu v červenci. V říjnu přibyl třetí podezřelý.

Trump se v pořadu zmínil i o svých osobních vztazích s ruským prezidentem. „Myslím, že jsem k němu osobně velmi tvrdý. Jednal jsem s ním, byli jsme jen sami dva,“ řekl Trump o svém vztahu s Putinem. „Bylo to velmi vyostřené setkání, ale zároveň velmi dobré,“ komentoval dále Trump vztahy s Putinem s odkazem na červencový summit obou státníků v Helsinkách.

Věnoval se také problému vměšování do amerických voleb. Pokud jde o prezidentské volby v roce 2016, je Trump přesvědčen, že se do nich Rusko vměšovalo. Myslí si ale, že Moskva nebyla sama a že hlasování se snažila ovlivnit i Čína.

, , pk