VYJEDNÁVÁNÍ O VLÁDĚ

Karty drží v ruce Zeman. ČSSD očekává druhé kolo jednání s ANO

VYJEDNÁVÁNÍ O VLÁDĚ
Karty drží v ruce Zeman. ČSSD očekává druhé kolo jednání s ANO

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Prezident Miloš Zeman se stal nejdůležitějším hráčem v sestavování vlády. Na jeho úterní jednání s šéfem hnutí ANO a premiérem v demisi Andrejem Babišem netrpělivě čekají všichni aktéři. Trestně stíhaný premiér to přitom nebude mít lehké. K prezidentovi jde po neúspěchu s ČSSD s prázdnýma rukama. Zeman je na něj navíc podle všeho velmi naštvaný. Podruhé ho premiérem zatím nejmenoval a jedna z možných variant je, že sestavením vlády pověří někoho jiného, nebo dá vzniknout úřednické vládě. ČSSD po sobotním sjezdu věří, že se ANO pokusí o druhé kolo vyjednávání.

Na sobotním sjezdu sociálních demokratů se v kuloárech mluvilo mimo jiné o dvou věcech. Jednak že vyjednávání s hnutím ANO o vládě ještě nemusí být u konce a že prezident Zeman je na Babiše naštvaný. Podle informací deníku Echo24 je druhé kolo licitování o účasti ČSSD ve vládním kabinetu ve hře. „S druhým kolem vyjednávání se počítá,“ řekl deníku vysoce postavený člen strany.

Připustil to i statutární místopředseda strany Jiří Zimola. „Já si nenechám líbit, aby nejstarší českou politickou stranu někdo opakovaně urážel a říkal něco, co je přes čáru. Z druhé strany, každý má právo na to se mýlit, pokud to pochopí i Andrej Babiš, myslím, že ty dveře se dají znovu otevřít,“ řekl po pátečním jednání předsednictva.

A veřejně o tom hovořili i někteří nově zvolení místopředsedové strany na sobotním sjezdu v Hradci Králové. „Když ve čtvrtek ta jednání nedopadla, tak jsem ráda, že předseda s místopředsedou ukončili vyjednávání. Ale myslím si, že není ještě všem dnům konec… Musel by (Andrej Babiš - pozn. red.) nabídnout jeden z těch dvou resortů,“ uvedla pro deník Echo24 novopečená místopředsedkyně Jana Fialová. Na mysli měla dvě silová ministerstva – vnitro nebo finance – která sociální demokraté při vyjednávání žádali. 

Čtyři z pěti místopředsedů v sobotu zvládla zvolit ČSSD na pokračování svého sjezdu v Hradci Králové. Předsedu Jana Hamáčka a statutárního místopředsedu Jiřího Zimolu doplní v nejužším vedení krajská radní z Vysočiny Jana Fialová, poslanci Jaroslav Foldyna a Roman Onderka a pardubický hejtman Martin Netolický. ČSSD také hladce potvrdila konec jednání o koaliční vládě s ANO, naopak kvůli přísnému kvóru a nepřítomnosti řady delegátů neprošla většina ze zvažovaných změn ve stanovách.

„Nechci v tuto chvíli přehodnocovat a vyhodnocovat. My jsme to jednání uzavřeli, řekněme, že to bylo první kolo. Teď je opět řada na panu premiérovi v demisi a panu prezidentovi, s čím přijdou. Do druhého kola vyjednávání očekáváme konkrétní nabídky, pokud přijdou. Jinak jsme připraveni být opoziční stranou,“ řekl pro Echo24 její kolega a další nový místopředseda poslanec Jaroslav Foldyna.

Zeman má v ruce druhý pokus o sestavení vlády

Výrazně do vyjednávání zasáhne fakt, že Babiš si to u prezidenta v posledních dnech výrazně „rozházel“. Nejdříve zveřejnil rozhodnutí o vypovězení ruských diplomatů v kauze Novičok bez předchozí konzultace se Zemanem. Pak přes zřetelný odpor prezidenta vydal Američanům ruského hackera Nikulina. Před prezidentskými volbami Zeman Babiše potřeboval kvůli podpoře jeho voličů. Jenže po obhájení postu už nemá jediný důvod, aby mu vyjednávání usnadňoval. 

Zeman má pořád v ruce svůj druhý pokus na jmenování premiéra, Babiše zatím jen pověřil vyjednáváním. Ten mu přitom na Hrad nejspíš nepřinese žádné řešení, když ČSSD vyjednávání ukončila. Ve hře by byla podpora SPD, jenže tu Babiš dlouhodobě odmítá, protože by mu taková vláda velmi uškodila v zahraničí.

Jenže Zeman může klidně pověřit sestavováním vlády někoho jiného než Babiše. Může to být jiný člen hnutí ANO, ale klidně i někdo mimo sněmovnu. Není vyloučeno, že se na Hradě už rýsuje nějaká Zemanova úřednická vláda.