Policie předala zpět státnímu zástupci doplněný spis k Čapímu hnízdu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pražští kriminalisté v kauze Čapí hnízdo dál trvají na svém a v pondělí znovu navrhli obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou. Oznámil to v pondělí mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Je to již potřetí, co pražská policie navrhla Babiše obžalovat. Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pak na rozhodnutí bude mít lhůtu jednoho měsíce, místo obvyklých dvou.
„Dnešního dne byl v odpoledních hodinách Městskému státnímu zastupitelství v Praze policejním orgánem předložen spisový materiál ve věci v mediálním prostoru označované jako “kauza Čapí hnízdo“, a to po doplnění vyšetřování a provedení procesních úkonů, jak jsou vyžadovány trestním řádem. Součástí předloženého spisového materiálu je návrh na podání obžaloby,“ oznámil Cimbala v tiskové zprávě.
Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.
Návrhem na obžalobu se nyní bude zabývat dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch. Ten poprvé předloni v září stíhání obviněných i přes požadavek policie je obžalovat zastavil a letos v srpnu kauzu vrátil k došetření, a to zejména proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků. Minulý týden tak například vypovídal premiérův syn Andrej Babiš mladší, který byl v kauze v minulosti obviněn a jeho stíhání bylo posléze zastaveno. Novinářům po svém výslechu řekl, že z něj otec udělal takzvaného bílého koně a že nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu.
Není jasné, jak dlouho se Šaroch bude kauzou zabývat. Podle mluvčího pražského městského státního zastupitelství Aleše Cimbaly by měl mít Šaroch lhůtu jednoho měsíce pro zpracování věci. Důvodem je aktuální délka řízení a opakované zpracování věci, které již Šaroch měl na stole v minulosti.
Nahlédnout do doplněného spisu mohli obhájci obou obviněných. „Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu,“ řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.
Kauza patří před soud
Na krok kriminalistů reagovala také opozice. „Před časem jsem ten spis viděl, takže se tomu vůbec nedivím. Ta věc patří z principu před soud,“ řekl v České televizi místopředseda mandátového a imunitního výboru a poslanec hnutí STAN Petr Gazdík.
„Asi zase uslyšíme pohádky o tom, jak je to celé kampaň a jak on bojuje s korupcí a podvody. Opak je pravdou. Fakt je ale tento: Andrej Babiš zažádal podvodem o dotace EU! Policie ho potřetí navrhla obžalovat kvůli tomuto trestnému činu,“ napsal na Twitter europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský,
Asi zase uslyšíme pohádky o tom, jak je to celé #kampan a jak on bojuje s korupcí a podvody. Opak je pravdou.
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) September 20, 2021
Fakt je ale tento:@AndrejBabis zažádal podvodem o dotace EU!@PolicieCZ ho potřetí navrhla obžalovat kvůli tomuto trestnému činu.
Farma Čapí hnízdo původně patřila premiérovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Babiš mladší už dříve uváděl, že farma byla od počátku projektem jeho otce. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Premiér holding v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů.
V kauze Čapí hnízdo bylo obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání premiéra Babiše a Mayerové. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.
Poslance nelze podle ústavy trestně stíhat bez souhlasu Sněmovny. Je tak pravděpodobné, že pokud Babiš v říjnových volbách obhájí poslanecký mandát, bude policie muset znovu žádat o jeho vydání. Sněmovna už Babiše ke stíhání vydala dvakrát, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení po sněmovních volbách, v nichž byl Babiš znovu zvolen.