Testy potravin

Globus končí se špekáčky z Agrofertu. V testech měly nejméně masa

Testy potravin
Globus končí se špekáčky z Agrofertu. V testech měly nejméně masa

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obchodní řetězec Globus se rozhodl ukončit odběr z špekáčků od firmy Krahulík, která je součástí svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše. V testech Státního veterinárního ústavu se totiž ukázalo, že v produktech od společnosti Krahulík je nejméně masa ze všech testovaných špekáčků. O výsledcích testů informovaly Seznam zprávy ve svém pořadu A DOST!.

Testované uzeniny od firmy Krahulík obsahovaly uváděných 55% masa až když byla k celkovému výsledku 50,68% připočtena 10% nejistota měření, která se však dá podle metodik použitých v testech od reálné hodnoty masa i odečíst. Ve špekáčcích také bylo minimum libového masa a prakticky žádné hovězí, které se většinou ke špekáčkům přidává, výrobce však na etiketě uvádí, že hovězí maso do špekáčků nepřidává. Naproti tomu výrobky obsahovaly dalších 20 dodatečných ingrediencí.

Kromě výrobků od společnosti Krahulík byly v pořadu A DOST! testovány i špekáčky od dalších výrobců, z nichž řada také měla se svým složením, jako jsou například kostní úlomky, množství vápníku, přidané látky a skutečný obsah masa, problémy. Na výsledky testů se rozhodly zareagovat i další řetězce jako Lidl a Makro.

Vedoucí externí komunikace Pavla Hobíková redakci Echo24 napsala, že řetězec Globus stávající zásobu špekáčků od společnosti Krahulík doprodá, a pak ji nahradí jiným výrobkem.

„V rámci zkvalitňování našeho sortimentu uzenin jsme se rozhodli přestat odebírat vázané Špekáčky od firmy Krahulík a nahradit je výrobkem s vyšším obsahem masa. V příštích dnech budeme vypisovat nové výběrové řízení. Vzhledem k tomu, že výrobek splňuje stávající legislativu a je mezi skupinou zákazníků oblíbený, stávající zásobu doprodáme a přibližně v horizontu jednoho týdne naši zákazníci tento produkt v našich hypermarketech již nenaleznou. Rozhodnutí o ukončení odběru tohoto výrobku jsme učinili po zveřejnění výsledku testů,“ uvedla Pavla Hobíková.

Mluvčí holdingu Agrofert Karel Hanzelka pro Seznam zprávy uvedl, že stažení výrobku holdingu je pro něj novinkou.

„Máme zatím tuto informaci pouze od vás, je pro nás novinkou, že by obchodní řetězec měl stahovat z prodeje naše výrobky. Chceme se k tomu postavit čelem, ale opakuji, že informace mám pouze od vás,“ uvedl pro Seznam zprávy Hanzelka. „Pro nás je důležité, že špekáčky vyhověly normám. Každý výrobek má svého zákazníka. Jsou výrobky drahé, ale pak i pro ty, kteří dávají přednost nižší ceně,“ dodal Hanzelka.

Nejedná se o první problém s potravinami, který se v polední době u Agrofertu objevil. Šetření společnosti dTest odhalilo v některých výrobcích firmy Vodňanské kuře bakterie salmonely.

, jt

23. července 2018