Klaus ml. o nové straně

Klaus ml. o nové straně: Hledám název a lidi. I v řadách ODS

Klaus ml. o nové straně
Klaus ml. o nové straně: Hledám název a lidi. I v řadách ODS

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Po rozchodu s ODS pracuje poslanec Václav Klaus mladší na založení své nové strany. Podle jeho slov by k představení nového uskupení mělo dojít do letošního září, kdy bude slavit své padesátiny. V rozhovoru pro Blesk TV prohlásil, že plánuje jít do krajských voleb na podzim 2020 a také sněmovních v roce 2021.

Klaus ml. aktuálně hledá do své nové strany lidi, kouká především po expertech z různých odvětví, s nimiž by se dokázali voliči ztotožnit. „Cítím poměrně silnou podporu občanů, učitelů, veřejnosti, takže něco takového je určitě na místě. A teď nedělám nic jiného, než mluvím s lidmi, protože jeden problém jsou peníze samozřejmě, ale daleko větší problém je, že nejsou lidi,“ řekl v rozhovoru Klaus.

Doufá, že se k němu dříve či později připojí také někteří bývalí kolegové z ODS. „Mluvím s každým. Asi není tajemstvím, že s šesti sedmi osmi členy klubu máme názorově blízko,“ upřesnil Klaus ml.. Přiznal však, že je na definitivní potvrzení jmen stále brzo, stejně tak není zřejmé, jestli bude schopný založit nový poslanecký klub (ten musí mít minimálně deset členů).

Zároveň odmítl, že by plánoval vstoupit do jiného politického subjektu, který působí ve sněmovně. Rovněž se nevydá stejnou cestou jako současný premiér Andrej Babiš, který si založil hnutí. „Preferuji politickou stranu, člověk se nemá za nic schovávat,“ dodal s tím, že do krajských a sněmovních voleb povede stranu jako předseda.

Co se týče názvu strany, má k dispozici několik variant, které momentálně konzultuje s marketéry. Dle svých slov ale bude mít název spíše marketingový charakter. Strana jako taková má ale jasné směřování – hlavními hodnotami jsou podle Klause ml. občan, rodina a stát.

Jeho otec, bývalý prezident Václav Klaus, by v nové straně neměl mít výraznou roli. „Přece jen už je mu 78 let. Už nemá, myslím si, ani chuť na náměstích zkoušet, jestli dostaneme osm procent nebo sedm a čtvrt,“ vysvětlil někdejší člen ODS.

V rozhovoru také přišla řeč na kandidaturu na hlavy státu. Klaus ml. zmínil, že on ani jeho otec neplánují bojovat o prezidentské křeslo. „Nejsem mluvčí táty, ale myslím, že se do nějakých takových voleb nehrne,“ doplnil v rozhovoru pro Blesk TV.

Ze strany byl vyloučen, křeslo předsedy školského výboru ale obhájil

Vedení ODS vyloučilo ze strany poslance Václava Klause mladšího v polovině března. Klaus se s ODS podle stranických špiček už déle názorově rozcházel. Výkonná rada v usnesení konstatovala, že Klaus mladší svým jednáním ODS dlouhodobě poškozuje. Občanští demokraté připomínali jeho zpochybňování české armádní mise v Afghánistánu nebo podporu kandidátovi SPD Ladislavu Jaklovi před loňskými senátními volbami. Už loni dostal Klaus mladší při jednání sněmovní frakce ODS od Fialy symbolickou „žlutou kartu“.

Klaus mladší, syn bývalého prezidenta Václava Klause, byl členem ODS od roku 2002, stranu opustil o sedm let později na protest proti tehdejšímu předsedovi Mirku Topolánkovi. Před třemi lety se opět stal členem a o rok později byl za ODS zvolen do sněmovny, ve které ho strana prosadila do pozice předsedy školského výboru.

Na pražské sněmovní kandidátce ODS Klaus figuroval na třetím místě, díky více než 22 600 přednostním hlasům se do dolní komory dostal jako první. Více přednostních hlasů než on dostal celostátně už jen předseda ANO a nynější premiér Andrej Babiš, přes 48 600.

 

, vt

9. dubna 2019