Polská politika

Naše spolupráce byla největším omylem. U soudu se potkal Walesa s Kaczyńskim

Polská politika
Naše spolupráce byla největším omylem. U soudu se potkal Walesa s Kaczyńskim

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

U soudu v severopolském Gdaňsku se setkali jedni z nejzarytějších nepřátel polské politické scény: bývalý premiér Jaroslaw Kaczyński a někdejší prezident Lech Walesa, kterého šéf vládního Práva a spravedlnosti (PiS) zažaloval za jeho výroky ohledně katastrofy vládního letadla s hlavou státu z roku 2010. Politici, kteří spolu kdysi spolupracovali kromě jiného v protikomunistickém hnutí Solidarita, se u soudu vzájemně nazvali „svojí největší chybou a omylem“.

Kaczyński, který stojí v čele vládnoucí národně-konzervativní formace PiS u soudu požaduje, aby se mu Walesa omluvil za záznamy na svém facebookovém profilu z roku 2016. Bývalý prezident v nich napsal, že Jaroslaw Kaczyński, „hnaný falešnou statečností“ při letu delegace do Smolenska na západě Ruska „vydal nařízení k přistání, i když věděl, že panuje špatné počasí, a způsobil tak leteckou katastrofu z 10. dubna 2010“. Jaroslaw Kaczyński členem státní delegace do Smolenska nebyl, zůstal ten den ve Varšavě.

Letadlo s 96 lidmi na palubě se zřítilo u smolenského letiště, když se piloti snažili přistát v husté mlze. Neštěstí nepřežil nikdo z 96 lidí na palubě. Zahynula řada čelných představitelů Polska, včetně prezidenta Lecha Kaczyńského, dvojčete Jaroslawa Kaczyńského.

Walesa o šéfovi PiS na facebooku také uvedl, že „není zdravý a psychicky vyrovnaný“.

Znesváření politici se podle portálu gazeta.pl po letech setkali tváří v tvář. „Když (bratři Kaczyńští) vykonávali moje rozkazy, byli skvělí, ale když se začali osamostatňovat, to začali dělat to, co vidíte,“ řekl Walesa před vstupem do soudní síně na adresu Kaczyńských, kteří pracovali v prezidentské kanceláři v době, když on byl hlavou státu. Kaczyński na Walesovy útoky odpověděl, že „nehodlá mluvit na takové úrovni, protože to je jiná kultura“. Nijak se netajil tím, že setkání s Walesou pro něj „není příjemná chvíle“.

Jaroslaw Kaczyński také chce, aby Walesa zaplatil 30.000 zlotých (asi 181.250 korun) na dobročinné účely. Bývala hlava státu žádá, aby soud žalobu zamítl.

Televize TVN24 na svých internetových stránkách připomíná, že soud si oba politiky pozval už letos v květnu, oba se ale omluvili ze zdravotních důvodů. V září se z toho samého důvodu omluvil Kaczyński a chtěl, aby byl vyslechnut prostřednictvím telekonference. S tím nesouhlasil Walesa a trval na tom, že jeho rival musí k soudu přijít osobně.

,

22. listopadu 2018