Vývoj v kauze Čapí hnízdo

Policie odložila mail Babiše ml. o únosu z roku 2017 bez dozoru státních zástupců

Vývoj v kauze Čapí hnízdo
Policie odložila mail Babiše ml. o únosu z roku 2017 bez dozoru státních zástupců

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Policie odložila mail Andreje Babiše mladšího z roku 2017, který se týkal údajného únosu do ciziny, aniž případ dozorovalo státní zastupitelství. Deníku Echo24 to řekl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Nyní se případ znovu otevírá, policii dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Společnou tiskovou konferenci chystají policisté a státní zástupci na pátek. Bývalý elitní policisté se odložení mailu o únosu, aniž s Babišem mladším policie hovořila, diví.

„Věc byla prošetřována Policií ČR. Zjišťovala, zda jsou indicie opravňující k zahájení trestního řízení, bez dozoru státního zastupitelství. Státní zástupce tam ještě nefiguroval. Dnes je to ve fázi, kdy dozor vykonává Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Na základě nových zjištění bylo zahájeno prověřování dané věci a úkony trestního řízení,“ uvedl pro deník Echo24 mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Andrej Babiš ml. napsal koncem roku 2017 Kriminalistickému ústavu Policie ČR mail, že byl unesen a proti své vůli dopraven na Ukrajinu a na Krym. Policie nicméně případ podezření z únosu uzavřela a trestní řízení nezahájila poté, co získala fotku Babiše mladšího s denním tiskem. Za neuvěřitelné to považuje někdejší policejní prezident Oldřich Tomášek, pochybnosti má i někdejší šéf Útvaru zvláštních činností Tomáš Almer.

Případ mailu Babiše mladšího z roku 2017 navíc nepřistál na stole vyšetřovatele kauzy dotace na Čapí hnízdo Pavla Nevtípila, ale Obvodního ředitelství pro Prahu 1.

Který konkrétní zástupce bude nyní případ údajného únosu Babiše mladšího do ciziny dozorovat, mluvčí Cimbala nesdělil. „Je to čerstvá věc. Nevím ještě, komu to bude přiděleno,“ uvedl Aleš Cimbala.

Bývalý elitní policisté se postupu policie diví

Fakt, že podezření z únosu policie uzavřela, aniž s Andrejem Babišem mladším vůbec hovořila, označil za zvláštní i dlouholetý šéf Útvaru zvláštních činností, který má na starosti policejní odposlechy, Tomáš Almer. Ten odešel od policie v roce 2012.

„Je divné, když se na policii obrátí člověk, který se cítí poškozený, a polici stačí, že dostane fotku s denním tiskem. Ta může vypovídat o lecčem, nevyvrací to možnost, že je někde držen proti své vůli,“ uvedl pro deník Echo24 Tomáš Almer s tím, že je potřeba, aby policie s člověkem, který se cítí ohrožený, hovořila.

Podobně to vidí i někdejší policejní prezident Oldřich Tomášek. „Bez toho, že s tím člověkem mluvíte, ale nemůžete takový případ uzavřít. V žádném případě se takto nemá postupovat, to je těžko uvěřitelné. A to říkám se zkušeností čtyřiceti let u policie, z toho dvacet na ‚vyšetřovačce‘, uvedl Tomášek pro Seznam Zprávy.

Policie a státní zástupci k případu promluví

V pátek dopoledne se ke kauze Babiše mladšího i celého případu dotace pro Čapí hnízdo vyjádří policisté a státní zástupci. Vysvětlovat budou důvody, jak se mailem Babiše mladšího z roku 2017 zabývali, a v jaké fázi je případ nyní. K případu unijní dotace pro Čapí hnízdo, v níž je spolu s dalšími trestně stíhán premiér Andrej Babiš, vystoupí městský státní zástupce Martin Erazím.