Sběratelské radosti a vášně
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dříve vznikaly v bankách sbírky třeba i z umění nesolventních klientů, které propadlo v jejich prospěch, dnes patří k dobrému jménu bankovní či korporátní instituce, pokud svou sbírku systematicky buduje, vystavuje a spolu s ní i kultivuje a pečuje o společnost. Další službou, na kterou se některé peněžní domy zaměřují, je umělecké poradenství a zprostředkování informačního servisu svým klientům (v Čechách například UniCredit Bank).
Ze zahraničí můžeme zmínit například Deutsche Bank, která kromě 70 tisíc uměleckých děl vlastní i kulturní instituci, spojující podporu výtvarného umění a hudby v PalaisPopulaire, pořádá mezinárodní soutěž Artist of the Year, vydává časopis Art Mag nebo podporuje veletrhy s uměním. Velkými evropskými sbírkami se také po právu pyšní Banco de España, UniCredit Group (založená v 15. století a vlastnící 60 tisíc děl), Collection Société Générale, the European Central Bank Art Collection nebo the UBS Art Collection (ta má v majetku přes 30 tisíc uměleckých položek). V korporátním sektoru můžeme zmínit aspoň sbírku Microsoftu, založenou v 70. letech minulého století, nebo Nadaci Louis Vuitton v pařížském muzeu od architekta Franka Gehryho.
Posláním většiny takových institucí je vedle hlavních ekonomických cílů podporovat primární trh, tedy galerie současného umění a umělce, na sekundární aukční trh obvykle nevstupují. Jde jim o to, podněcovat umělce k tvorbě, vystavování a vzdělávání společnosti. Ze svých sbírek často a rády zapůjčují exponáty do velkých institucí na přelomové výstavy. Umělecká díla tedy neslouží pouze k zušlechtění pracovních prostor sídel vedení banky, ale bývají často vystavena v prostorách dostupných veřejnosti, jako je tomu například v případě Galerie České spořitelny nebo Galerie Magnus Art české J&T Banky v pražském Karlíně.
Se stavbou nové bankovní budovy se majitelům J&T Banky nabídla možnost svou sbírku laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého zpřístupnit veřejnosti v adekvátních prostorách. Následně pak navázali s neobvyklým a českou scénu obohacujícím konceptem vystavovat soukromé sbírky mecenášů a obdivovatelů našeho umění. Aktuálně tedy můžeme vidět výběr z děl v majetku Michala Richtra, zakladatele české pobočky Ogilvy, dnes zastupující Dynamo design, za půl roku uvidíme část sbírky ekonoma Pavla Brože. Motivací galerie je podněcovat sběratelskou vášeň, inspirovat ve způsobu a osobitém přístupu k vytváření malých i velkých sbírek a hrát v českém uměleckém prostředí viditelnou roli. Postupně budeme moci sledovat výsledky osobní dramaturgie sbírek, tedy výběru podle vkusu sběratelů, jejichž znalosti děl často předčí zkušenosti profesionálů z oboru a které vede nejen láska, ale i v dobrém slova smyslu posedlost.