Babiš teď může o vládě vyjednávat měsíce. Zeman mu opět slíbil dost času
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš v sobotu po vyhlášení výsledků prezidentských voleb uspořádal na rychlo tiskovou konferenci, kde podpořil staronovou hlavu státu Miloše Zemana. „Naše hnutí ho podporovalo,“ řekl. Po prvním kole prezidentské volby byla přitom Babišova podpora spíše vlahá – vytkl mu personální obsazení Hradu i orientaci na východ.
„Chci poblahopřát panu prezidentu Zemanovi za obrovský úspěch. Myslím, že to pro něj nebylo lehké, protože řada tradičních politických stran ve sněmovně mu nefandilo, naše hnutí ho podporovalo,“ řekl Babiš. Odmítl, že by měl se Zemanem uzavřený jakýkoliv pakt.
Zeman ale Babiše od podzimních sněmovních voleb podporuje. Krátce po nich řekl, že oba své pokusy jmenovat premiéra, které jako prezident má, půjdou právě předsedovi hnutí ANO. Při hlasování o první Babišově vládě poté Zeman přidal podmínku, při druhém pokusu už bude chtít po Babišovi 101 hlasů pro podporu. Po prvním kole prezidentských voleb své vyjádření opět trochu změnil. 101 hlasů bude chtít jen v případě, že vyhraje. Pokud prohraje, jmenuje Babiše premiérem ještě během února i bez potřebných hlasů.
Jenže včera Zeman svého vyzyvatele Jiřího Drahoše porazil a na tiskové konferenci zopakoval, že dá Babišovi prostor pro hledání podpory. „Protože jsem byl znovu zvolen prezidentem, nevím, proč bych měl vydírat Andrej Babiše krátkých časem na vyjednávání podpory vlády,“ řekl na tiskové konferenci. Ale opět potvrdil, že platí podmínka 101 hlasů
Babiš proto Zemana před druhým kolem podpořil, ale velmi vlažně, částečně zkritizoval. Řekl, že by se měl zamyslet nad svými nejbližšími spolupracovníky Vratislavem Mynářem a Nejedlým, kteří jsou podle premiéra kontroverzní. Pak Andrej Babiš pokračoval v radách tím, že by si měl Miloš Zeman dávat pozor na svou východní orientaci na Rusko a Čínu a víc si hledět západního kurzu.
Zeman nyní může teoreticky nechat Babiše vládnout v demisi řadu měsíců. Babiš je nyní pověřen vyjednávání o vládě a česká Ústava nemá žádný časový termín pro to, jak dlouho by měl premiér vládu skládat a hledat pro ni podporu. Z historie víme, že vládnout v demisi je možné i půl roku – přibližně tak dlouho vládl například premiér Jiří Rusnok. Mirek Topolánek mezi svými dvěma pokusy o sestavení vládního kabinetu vládl v demisi čtyři měsíce.
Babiš nyní o vládě vyjednává s KSČM a s SPD, jednání s ČSSD přerušil. Řekl, že bude jednat až s novým vedením strany, které by si na mimořádném únorovém sjezdu sociální demokraté měli zvolit. Právě sociální demokraté přitom několikrát zopakovali, že by za určitých podmínek byli ochotní do Babišovy vlády vstoupit. Babiš jednal ještě s lidovci a občanskými demokraty, ti ale po poslední schůzce zopakovali, že zůstávají v opozici.