Evakuace z Kábulu vázne. Neměli jste to připravené, kritizuje USA Tálibán
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Od vstupu bojovníků radikálního hnutí Tálibán do Kábulu bylo doposud z Afghánistánu evakuováno 12 000 cizinců a Afghánců pracujících pro velvyslanectví a pro mezinárodní humanitární organizace. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na anonymní zdroj z NATO.
„Evakuační proces je pomalý, protože je riskantní a protože nechceme žádné střety se členy Tálibánu nebo s civilisty mimo letiště,“ řekl činitel, který nechtěl být jmenován. Západní státy se přitom při panujícím chaosu na kábulském letišti snažily v předchozích dnech tempo přepravy urychlit, poznamenal Reuters.
Tálibán, jehož ozbrojenci na kábulském letišti kontrolují přicházející lidi, odpovědnost za problémy odmítá. Nejmenovaný představitel povstalců agentuře řekl, že za chaos na letišti v Kábulu, obléhaném tisíci lidí, kteří se zoufale snažili uprchnout, hnutí odpovědné není. „Západ mohl mít lepší plán na evakuaci,“ poznamenal.
Podle tohoto představitele Tálibán chce připravit nový model vlády v Afghánistánu během několika následujících týdnů. Připustil zprávy o tvrdých zásazích tálibů proti protestům a o mstách páchaných na činitelích svrženého režimu.
„Slyšeli jsme o některých případech brutality a zločinů proti civilnímu obyvatelstvu. Pokud tálibové dělají tyto problémy proti zákonu a pořádku, budou vyšetřováni,“ řekl agentuře tento činitel . „Chápeme paniku, stres a úzkost. Lidé si myslí, že nebudeme zodpovědní, ale nebude tomu tak,“ ujišťoval.
USA odvezly na 9 tisíc lidí
Spojeným státům se ve čtvrtek podařilo evakuovat z Kábulu na 3000 lidí. Uvedl to představitel Bílého domu. Celkově se Spojeným státům podařilo od 14. srpna odvézt z kábulského letiště na 9 000 lidí.
V pátek USA evakuaci na několik hodin pozastavily, protože chyběla místa pro evakuované. Podle amerického zástupce citovaného agenturou AP se na letišti nahromadilo 10 000 lidí, kteří prošli kontrolou a čekali na odlet. Kvůli prostorám přeplněným těmito lidmi musela americká armáda uzavřít vstupy k letišti.
Podle stanice CNN hledají Američané další země, kam mohou evakuované dočasně přepravovat. Dosud je odváželi do Kataru, ale tamní kapacity určené asi 8000 lidem, jsou nyní plné.
Redaktorka CNN Clarissa Wardová v pátek řekla, že v minulých osmi hodinách z Kábulu neodletělo žádné americké letadlo. Katar souhlasil, že přijme 8000 Afghánců vybavených speciálními imigračními vízy.
Podle CNN začnou nyní USA Afghánce přepravovat také na leteckou základnu v německém Ramsteinu. Německý ministr zahraničí Heiko Mass řekl, že se Německo s USA dohodlo, že tato základna může být využita jako tranzitní místo pro lidi z Afghánistánu, kteří žádají o ochranu USA.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price řekl, že USA posílají konzulární zaměstnance do Kataru a Kuvajtu, aby pomohli organizovat tranzitní místa. Dočasné přijetí Afghánců prchajících ze země nabídly také Albánie, Kosovo, Severní Makedonie a Uganda.
Podle mluvčího amerického ministerstva obrany Johna Kirbyho americké letectvo může odvézt z Kábulu 5000 až 9000 lidí denně. Podle něj pro naplnění této kapacity chybí lidé vhodní k evakuaci.
Přístup k letišti ztěžují mimo jiné kontrolní místa, která zřídilo radikální hnutí Tálibán v okolí letiště, a chaos u letiště, kam se snaží dostat stovky Afghánců, kteří ale nemají doklady pro vycestování ze země.
Ve čtvrtek americké letectvo uskutečnilo z Kábulu 16 letů. Evakuovalo zhruba 350 amerických občanů. Zbytek evakuovaných představovali rodinní příslušníci Američanů, Afghánci, kteří spolupracovali s USA, a také obyvatelé ze skupin, které jsou mimořádně ohrožené násilím ze strany Tálibánu.
Podle agentury AP není jasné, kolik lidí zbývá k evakuaci. Podle dřívějších odhadů ministerstva zahraničí v zemi bylo až 15 000 Američanů a jejich rodinných příslušníků. Někteří z nich ale odjeli ze země po vlastní ose. Není jisté, zda se stávajícím tempem podaří do 31. srpna odvézt z Afghánistánu všechny americké občany a Afghánce, kterým americké úřady chtějí umožnit vystěhování. Do konce srpna by američtí vojáci měli opustit zemi. Americký prezident Joe Biden ve středu prohlásil, že USA nenechají na holičkách žádného svého občana, a to i za cenu, že američtí vojáci zůstanou v Kábulu i po 31. srpnu.
Podle agentury AP se také posílil americký vojenský kontingent, který působí v afghánském hlavním městě. Na letišti je nyní přes 5000 vojáků, Biden schválil vyslání až 6000 příslušníků armády.