Wildersova soutěž karikatur Mohammeda budí odpor muslimů, první odměna za jeho zabití
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V Pákistánu sílí protesty proti soutěži karikatur proroka Mohameda, kterou plánuje zorganizovat odpůrce islámu a předseda nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders. Islám zpodobování Mohameda zakazuje jakýmkoli způsobem. V pondělí pákistánský Senát schválil rezoluci, která chystanou kreslířskou soutěž odsuzuje. Jeden z pákistánských hráčů kriketu na facebooku vypsal odměnu 24 000 dolarů (530 000 Kč) za zabití Wilderse a jeho ultrapravicových stranických kolegů.
K pákistánské metropoli Islámábádu se v reakci na soutěž vydal protestní pochod členů islamistického hnutí Tehríke Labajk, kteří požadují přerušení diplomatických styků Pákistánu s Nizozemím.
Nizozemský poslanec a bojovník proti islamizaci Evropy Wilders plánuje uspořádat kreslířskou soutěž na téma proroka Mohameda na podzim, a to přímo v prostorách nizozemského parlamentu, ve své kanceláři. O svém záměru informoval poprvé letos v červnu. Shromážděných má prý už 200 soutěžních příspěvků. Porotcem má být americký karikaturista Bosch Fawstin a pro vítěze je připravena odměna 5000 eur (129 000 Kč).
Wilders už dříve uvedl, že nizozemský protiteroristický úřad v červnu uspořádání provokativní soutěže povolil. Před třemi roky nizozemský zákonodárný sbor Wildersův plán na uspořádání výstavy s protiislámskou tématikou v parlamentním komplexu nepovolil. Wilders letos v červnu uvedl, že by rád vydával magazín s Mahommadovými karikaturami, ale zatím se mu nepodařilo najít vydavatele. Mělo by jít o něco ve stylu francouzského Charlie Hebdo.
Nový pákistánský ministr zahraničí Šáh Mahmúd Kureší si ohledně zmíněné soutěže v úterý stěžoval svému nizozemskému protějšku. Uvedl, že „takovéto akce šíří nesnášenlivost a nenávist“ a že chce o této otázce mluvit s vůdci dalších světových zemí. „Kontaktovali jsme OSN. Také jsme kontaktovali Evropskou unii,“ řekl. Nizozemský ministr zahraničí Stef Blok podle své mluvčí v telefonátu s Wildersem zdůraznil, že nizozemská vláda Wildersovu iniciativu nepodporuje.
Nizozemský premiér Mark Rutte již v pátek novinářům řekl, že je pro něj těžké pochopit, „jaké pozitivní cíle“ by Wildersova akce mohla přinést. Současně ale konstatoval, že Wilders tímto způsobem uplatňuje své právo na svobodu slova dané nizozemskými zákony.
Soutěž odsoudil také pákistánský premiér Imran Chán. „Jen málo lidí na Západě chápe, jak moc muslimy takovéto rouhačské činy zraňují,“ řekl.
Z východopákistánského města Láhaur se dnes k metropoli Islámábádu vydal několikatisícový protestní pochod, který na znamení nesouhlasu se soutěží organizuje islamistické hnutí Tehríke Labajk. Vzhledem k tomu, že porotce soutěže má být Američan, jsou terčem hněvu pákistánských islamistů kromě Nizozemía také Spojené státy.
Dutch Counter-terrorism Agency NCTV gives green light to Muhammad cartoon contest in secured PVV quarters of Dutch Parliament later this year.
— Geert Wilders (@geertwilderspvv) 12 June 2018
So that’s what we’re going to do and organize! With cartoonist/ex-Muslim Bosch Fawstin!
Freedom of speech is most important of all!! pic.twitter.com/hOYdQBRLRl
Rozhlasová stanice Hlas Ameriky uvedla, že pákistánský kriketový hráč Chálid Latíf, který loni dostal pětiletý zákaz hraní kriketu za sázkařský skandál, vypsal odměnu 24.000 dolarů na hlavu Wilderse a jeho krajně pravicových stranických kolegů.
Nizozemská policie v úterý zadržela 26letého muže podezřelého z plánování útoku na Wilderse. Dotyčný o svých plánech týkajících se atentátu na ultrapravicového politika a také o možném útoku proti parlamentu mluvil ve videonahrávce zveřejněné na facebooku. Muž byl zadržen v úterý ráno na nádraží v Haagu.
Rozhořčení nad Wildersovou soutěží připomíná muslimské protesty před 13 lety, které vzplály v poté, co dánský deník Jyllands-Posten otiskl nelichotivé karikatury proroka Mohameda, z nichž jedna zobrazuje proroka nesoucího v turbanu bombu.
V lednu 2015 se kvůli karikaturám proroka Mohameda stala terčem útoku islámských radikálů pařížská redakce týdeníku Charlie Hebdo. Zabito při něm bylo 12 novinářů a policistů.