OBRAZEM: Praha už nestojí o „alkoturisty“. Chceme nalákat jiný typ návštěvníků, říká Hřib
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pivní kola, falešné veteránské vozy, obří medvědi či obtěžující bublifuky. To je jen část z neestetických projevů komerce a turismu v centru Prahy. Problémy s negativními dopady turismu na obyvatele se projevují i v rušení nočního klidu. Město nyní vážně řeší otázku turistů, kteří přijíždějí do Prahy čistě s vidinou laciného alkoholu a nočního života. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) je třeba se zaměřit na jiný typ turistů.
„Chceme se zaměřit na přilákání těch správných turistů, kteří, lidově řečeno, utratí více peněz, zůstanou v Praze delší dobu a nezatěžují místní negativními dopady turismu. Což určité skupiny upřednostňuje před jinými,“ řekl Hřib deníku Echo24. „Chtěli bychom například, aby Praha oslovovala kongresové turisty, spolupracujeme proto s agenturami, které jejich konání zprostředkovávají,“ dodal.
Už nyní Praha více či méně úspěšně „vyhlásila“ válku některým nevkusným turistickým atrakcím v centru města. Zmizet chce nechat například obří plyšová zvířata nebo kontroverzní beer biky, tedy jakési pojízdné výčepy. „Jsem si jistá, že bez pand, krtků a medvědů se bude Praze dýchat lépe. Mým cílem je najít skrze vyhlášku způsob, jak pouliční produkci zkvalitnit, a zároveň prostor, kde umění neomezuje místní. Všechny zaslané připomínky městských částí proto budeme velmi pečlivě probírat a snažit se najít kompromisní řešení,“ uvedla nedávno pro Echo24 radní Hana Třeštíková (Praha sobě).
Podobně hovoří i primátor Hřib. „Snažíme se turismus trochu usměrňovat. Jednak řešíme dílčí věci, jako jsou nafukovací pandy na Staroměstském náměstí, které z Prahy dělají cirkus, jednak Airbnb,“ řekl Hřib. Praha podle něj vyjednává se společností Airbnb o memorandu o spolupráci a o předávání dat. „Apelujeme také na městské části, aby aktivněji přistupovaly k dodržování pravidel krátkodobých pronájmů. V současnosti navíc spouštíme informační kampaň pro turisty, kde je upozorňujeme, že se nacházejí v rezidenční zóně a ne na nějaké párty ulici, nebo na to, že je po desáté hodině večer noční klid a nesmí se pít na ulici,“ dodal.
Co s turismem v Praze dlouhodobě dělat, aby nevyháněl Pražany z centra města, by měla odpovědět koncepce udržitelného rozvoje. „Institut plánování a rozvoje zpracovává koncepci udržitelného rozvoje. Je potřeba se zamyslet, jak zařídit, aby nedošlo k vylidnění centra. Aby se ve městě dalo žít a nebylo jen skanzenem pro turisty,“ uvedl Hřib.
Noční starosta: můžeme pro turisty Prahu zdražit
Jedním ze způsobů, jak v Praze snížit počet turistů, je podle nočního starosty Jana Šterna zdražení ubytovacích poplatků. „Můžeme to tady pro ně zdražit. Sněmovnou nedávno prošel návrh na zvýšení ubytovacích a lázeňských poplatků, které byly úplně trestuhodně nízké. Bohužel, pro mě trochu nepochopitelně, se poplatky zvedly jen mírně na 50 korun na osobu a den. Třeba v Amsterdamu je to pět eur na noc a nevidím jediný důvod, proč by to v Praze nemohlo být podobné. Tím, že teď došlo k tomu nízkému posunu, je to ale asi na dlouhou dobu uzavřená kapitola,“ uvedl v pro Aktuálně.cz Štern, který má zajistit bezproblémovou koexistenci turismu, nočního ruchu a místních obyvatel.