masná kauza

Toman se setká s eurokomisařem kvůli problémovému masu. Pospíšil komisi interpeloval

masná kauza
Toman se setká s eurokomisařem kvůli problémovému masu. Pospíšil komisi interpeloval

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministr zemědělství Miroslav Toman se ve středu setká v Bruselu s eurokomisařem pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenisem Andriukaitisem. Měli by jednat o požadavcích Evropské komise na ukončení mimořádných kontrol polského hovězího masa. Od minulého čtvrtka jej musí firmy nechat zkontrolovat na salmonelu před uvedením na trh. Toman v pátek o cestě do Bruselu řekl na sjezdu sociální demokracie v Hradci Králové. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil chce komisi kvůli jejímu požadavku interpelovat.

Právě eurokomisař Andriukaitis o ukončení opatření požádal, podle komise měla skončit tento týden. Česko požadavek zamítlo, v příštím týdnu by tak měly jednat členské státy EU o nařízení konce opatření. Pokud by je následně stát neukončil, mohly by následovat sankce.

„ČR neustoupí od těch mimořádných veterinárních opatření,“ řekl v pátek Toman. Podle něj je přední ochrana spotřebitele. Zesílené kontroly Státní veterinární správy (SVS) nejsou podle něj zamířené jenom na Polsko, ale celkově na dovážené potraviny.

Evropská komise došla k závěru, že zavedené kroky se „zdají být nepřiměřené incidentu“, sdělila ve čtvrtek ČTK její mluvčí Anca Paduraduová. „Pokud Polsko přijme vhodná legislativní opatření, která zabrání pochybení, jako je nelegální porážka nebo kontaminované maso, jsme připraveni mimořádné kontroly zrušit,“ řekl ve čtvrtek ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Podle něj Poláci avizovali, že do konce března přijmou kroky, kterými by se veterinární dozor měl zlepšit.

Proti stanovisku Evropské komise se nicméně ozval šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. „Článek 36 Smlouvy o fungování Evropské unie umožňuje členským státům omezit dovoz zboží na jednotném trhu, jestliže je takové rozhodnutí odůvodněné např. (...) ochranou zdraví a života lidí (...),“ argumentuje v prohlášení. Podle něj se tuzemsko nechová protekcionisticky ani diskriminačně. „Rád bych se proto zeptal, z jakého důvodu na tyto skutečnosti Komise nahlíží jinak, než Česká republika?“ dodává předseda TOP 09.

Europoslanec se také tázal, zda si má Česká republika krok komise vykládat tak, že maso považuje za zdraví nebezpečné. „A pokud ano, k jak závažnému ohrožení by muselo v tomto případě dojít, aby Komise považovala opatření ze strany ČR za dostatečně oprávněné?“ doplňuje.

Mimořádná veterinární opatření, podle kterých se musí hovězí z Polska před uvedením na český trh na salmonelu testovat v akreditovaných laboratořích, platí od minulého čtvrtka. Vyvolal je nález salmonely ve zhruba 700 kilogramové zásilce hovězího z Polska. Kde závadné maso skončilo, veterináři zjistili do minulého pátku. V pondělí se ale ukázalo, že do Česka bylo ze stejné šarže masa dovezeno dalších 1164 kilogramů hovězího. Toto maso veterináři našli do čtvrtka, kdy však oznámili, že se do ČR dostalo z Polska drůbeží maso s touto chorobou.

Polského kuřecího masa ze stejné šarže jako maso, v němž veterináři zjistili salmonelu v Lounech, se do ČR dostalo 4515 kilogramů. Z toho dvě tuny mířily do Olomouckého kraje. Maso následně zamířilo i do škol nebo restaurací.

, , jhr