ZNEUŽITÍ DAT A OVLIVŇOVÁNÍ VOLEB

Tajné údaje z Facebooku ovlivňovaly volby. Kolik údajů z Česka bylo zneužito?

ZNEUŽITÍ DAT A OVLIVŇOVÁNÍ VOLEB
Tajné údaje z Facebooku ovlivňovaly volby. Kolik údajů z Česka bylo zneužito?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zatím není zřejmé, kolika českých uživatelů sociální sítě Facebook se týká možné zneužití dat britskou konzultačí společností Cambridge Analytica. Ta se měla tajně účastnit volebních kampaní po celém světě včetně České republiky. Analytická společnost přitom díky datům z Facebooku cílila kampaň, posílala videa konkrétním uživatelů tak, aby se co nejvíce šířila. Únik se má přitom týkat 50 milionů uživatelů sociální sítě.

„Zatím nevím, nikdo zatím nevidí dovnitř. Jakmile dostanou Britové povolení k prohlídce a vstupu do dat, dají info národním úřadům na ochranu dat. Ty by měly prověřovat poškození práv českých uživatelů. Zatím tam nejsme,“ uvedla pro server Echo24 eurokomisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů Věra Jourová na otázku, zda tuší, kolika českých uživatelů Facebooku se mohlo zneužití týkat a jak bude ČR postupovat.

Český Úřad na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) zatím celou věc neřeší, protože nikdo nepodal podnět. „V souvislosti s vámi jmenovanou kauzou možného zneužití osobních údajů uživatelů Facebooku společnosti Cambridge Analytica nepřijal doposud Úřad pro ochranu osobních údajů žádný podnět, stejně tak nezahájil žádné šetření v této věci,“ uvedl pro server Echo24 tiskový mluvčí ÚOOÚ Tomáš Paták.

Únik se má týká 50 milionů uživatelů Facebooku. Společnost Cambridge Analytica byla díky získaným datům schopná přesně rozpoznat, na koho má kampaň cílit, komu má poslat videa, aby je dál rozšířil, koho má kontaktovat. Facebook je kvůli tomu vyšetřován Britským úřadem pro ochranu dat. 

Jourová nyní řeší celou záležitost s Americkou federální obchodní komisí, která má na starost ochranu spotřebitelů. „Byla jsem ubezpečena, že kauzu berou velice vážně a teď prověřují všechny informace. Mají politiku, že dopředu neoznamují, kdy začnou nějaké vyšetřování. Mám docela silnou pozici a právo se jich ptát, protože oni mají garantovat na americké straně, že se data evropských občanů nedostanou na americké půdě do špatných rukou a nebudou zneužita,“ uvedl pro Český rozhlas Plus.

Ovlivňování voleb po celém světě

Skandál má přitom dvě roviny. První z nich je únik dat, který navíc přichází ve chvíli, kdy se prakticky celá Evropská unie připravuje na GDPR – tedy evropské nařízení, které má za cíl pomoci hájit práva občanů EU proti zneužívání jejich dat. Platit začne 25. května a zavádí velmi vysoké sankce za špatné zabezpečení osobních dat.

Druhá rovina se týká zásahu společnosti Cambridge Analytica do volebních kampaní. Některé praktiky, které používala, mohou být v řadě zemí, kde působila nelegální. Na aktivity firmy upozornila britská stanice Channel 4.

Ta zjistila, že společnost vedla kampaň nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa a tajně se účastnila volebních kampaní po celém světě. O praktikách společnosti hovořil na nahrávkách stanice šéf Cambridge Analytica Alexander Nix a jeho spolupracovník Mark Turnbull. Nix na záznamech pořízených skrytou kamerou řekl, že jejich mateřská společnost Strategic Communication Laboratories pracovala na více než 200 volbách včetně Česka, Nigérie, Keni, Indie nebo Argentiny. Turnbull k tomu vysvětlil, že jejich pracovníci působí skrytě a nikým nezpozorováni.

O šíři skandálu svědčí i to, že chybu připustil i šéf Facebooku Mark Zuckerberg a je ochotný předstoupit před poslance amerického Kongresu. Aféru vyšetřují američtí i evropští vyšetřovatelé a stala se i předmětem zájmu Roberta Muellera, zvláštního vyšetřovatele FBI pátrajícího po ruském vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016, v nichž uspěl právě Trump.

23. března 2018