imunita pro Babiše

Soudce i žalobce rozčílily výroky Vondráčka k Babišovi. „Zpochybňuje demokracii“

imunita pro Babiše
Soudce i žalobce rozčílily výroky Vondráčka k Babišovi. „Zpochybňuje demokracii“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Soudcovská unie se ohradila proti výrokům předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) ohledně hlasování o vydání Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání. V prohlášení zveřejněném na svém webu poukázala na to, že třetí nejvyšší ústavní činitel zpochybňuje demokratický právní stát. Stanovisko soudců následně podpořila i Unie státních zástupců.

Vondráček uvedl v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce, že hlasování poslanců o vydání Babiše bude „úplně trošku jiné rozhodování, protože tam budeme rozhodovat, co je lepší pro tuto situaci a pro tuto zemi, protože se jedná o člověka, který bude premiérem a bude sestavovat vládu“.

Soudcovskou unii, která zastupuje přes polovinu českých soudců a vzhledem k neexistenci samosprávné Nejvyšší rady soudnictví reprezentuje justici navenek, vyjádření pobouřilo. Podle stavovské organizace jím Vondráček relativizuje nejen nezávislost policie a soustavy státního zastupitelství, ale v důsledku také soudů. „Jako třetí nejvyšší ústavní činitel ČR tak zpochybňuje, že Česká republika je demokratickým právním státem založeným na respektu k lidským právům včetně práva na rovnost občanů před zákonem,“ napsali soudci.

Totéž si myslí i státní zástupci. „Unie státních zástupců se plně ztotožňuje s prohlášením Soudcovské unie. Státní zastupitelství prokázalo a prokazuje, že pracuje řádně, nestranně a nepodléhá žádným vnějším tlakům,“ sdělil mluvčí unie žalobců Ondřej Šťastný.

Vondráčkův výrok vyvolal v předchozích dnech kritiku oponentů zejména z pravicových stran, kteří také poukazovali na to, že ANO je samo pro omezení imunity zákonodárců. Předseda Sněmovny později upřesnil, že důvody pro stíhání Babiše by podle něj měly být s ohledem na Babišovu budoucí vládní pozici důsledně a pečlivě prověřeny. Odmítl interpretaci, že se postavil proti stíhání Babiše proto, že se předseda ANO má stát premiérem.

Kriminalisté viní Babiše a dalšího poslance za ANO Jaroslava Faltýnka z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU, a to v souvislosti s padesátimilionovou dotací na farmu Čapí hnízdo. Sněmovna už je jednou vydala, protože však v říjnových volbách obhájili mandát a opět nabyli imunitu, musí obměnění poslanci hlasovat znovu. Druhou policejní žádostí o vydání se momentálně zabývá mandátový a imunitní výbor. Babiš i Faltýnek vinu odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání.

,