Požadavky odborů

Odbory stupňují požadavky. Chtějí kratší pracovní dobu, vyšší minimální mzdy

Požadavky odborů
Odbory stupňují požadavky. Chtějí kratší pracovní dobu, vyšší minimální mzdy

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

České odbory zvyšují požadavky na lepší postavení zaměstnanců. Kromě zrušení karenční doby, o níž ve středu jednala největší česká odborová centrála s vládním adeptem ČSSD, žádají pro příští rok opět zvýšení minimální mzdy. Na konci dubna navíc plánují odbory otevřít své velké téma. Zkrácení pracovní doby o půl hodiny.

Zrušení karenční doby je nyní zásadní pro složení příští vlády, o níž vládní hnutí ANO jedná se sociálními demokraty. Ve středu o tom hovořilo vedení ČSSD s největší českou odborovou centrálou ČMKOS, která má tradičně k sociální demokracii blízko.

„Hlavní téma je jasné: znovuproplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, což je pro ČSSD jedna ze zásadních podmínek při vyjednáváních s hnutím ANO. Řešíme ale i růst platů a další témata,“ komentoval jednání na Twitteru předseda sociálních demokratů Jan Hamáček.

Podle předsedy ČMKOS Josefa Středuly se debata vedla i o přijetí eura a daních. „Jednání dominovala témata v souvislosti s hledáním kompromisu pro novou vládu. Hlavním tématem byla logicky karenční doba, tam jsme ve shodě. Také jsme řešili otázku eura. Shodli jsme se na tom, že ani jedna ze stran není pro jeho nepřijetí. Nyní ale nevidíme prostor pro vstup do eurozóny,“ uvedl pro Echo24 Středula. „Také jsme se bavili o daních. Nejsme nadšení z diskuze o sektorových daních, myslíme si, že je důležitější podívat se na daňové předpisy. Tedy, kdo se daním vybíhá, kdo se je snaží optimalizovat, a podobně,“ dodal Josef Středula.

I vládní hnutí ANO je pro úpravu karenční doby. Oproti ČSSD a odborům, které navrhují proplácení 60 procent mzdy během prvních tří dnů nemocenské, hovoří vládní hnutí ANO o 30 procentech. Naopak zaměstnavatelé nevidí pro zrušení karenční doby žádný důvod, zvlášť v době nedostatku zaměstnanců. Rozhovor s viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR Janem Rafajem o zrušení karenční doby čtěte zde.

Konec dlouhé práce?

Před třemi lety zahájily odbory poměrně úspěšnou kampaň Konec levné práce. Téma zvyšování českých platů poté převzaly i některé politické strany. Nyní se odbory chystají vyhlásit boj za kratší pracovní dobu. Zatím se k tomu ale nechtějí příliš vyjadřovat, téma otevřou až na konci dubna.

„Sjezd ČMKOS bude mít netradiční průběh. V rámci panelové diskuze s odborníky chce ČMKOS otevřít nové téma a zahájit v ČR vážnou debatu o problematice délky pracovní doby. Ve srovnání se zeměmi EU máme u nás extrémně velký fond pracovní doby. Čeští zaměstnanci jsou nejenom levní, ale ještě pracují nejdéle. Chceme se k tomuto problému vyjádřit i v souvislosti s Průmysl 4.0.,“ uvedla pro Echo24 mluvčí ČMKOS Jana Kašparová.

K požadavkům odborů ale patří i další položky. Už nyní odbory avizují, že pro rok 2019 budou žádat další růst minimální mzdy. Tu předchozí vláda Bohuslava Sobotky zvýšila celkem čtyřikrát. Pro příští rok chtějí odbory růst minimální mzdy o 1 500 korun na 13 700 korun. Odbory budou dále požadovat další zvýšení platů ve veřejném sektoru, a to ještě v letošním roce. O kolik a od kdy si řeknou, bude jasné až podle vývoje ekonomiky.

5. dubna 2018