Havlíček náměstkem

Exministr Havlíček bude náměstkem. Já bych ho tam nevzal, vzkázal Babiš

Havlíček náměstkem
Exministr Havlíček bude náměstkem. Já bych ho tam nevzal, vzkázal Babiš

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Na ministerstvo průmyslu a obchodu se vrací Jiří Havlíček z ČSSD. Nikoli, jako ministr, kterým byl za vlády Bohuslava Sobotky, ale jako náměstek. Vede sekci legislativní a provozní. Na pozici náměstka sekce technologií 4.0 nastoupil dosavadní předseda Technologické agentury ČR Petr Očko. Uvedla to mluvčí MPO Štěpánka Filipová.

Kvůli zrušení místa byl na přelomu roku Havlíček z funkce náměstka odvolán. Na MPO byla zrušena správní sekce a vytvořena nová sekce legislativní a provozní. Očko byl jmenován dnes, Havlíček v pátek.

Havlíček krátce před loňskými volbami podepsal memorandum o těžbě lithia u Cínovce s australskou společností European Metals Holdings. Dokument se stal terčem kritiky zejména od hnutí ANO a komunistů. Letos v březnu Česko memorandum vypovědělo, premiér Andrej Babiš (ANO) ho několikrát označil za nesmyslné a neplatné. Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými parlamentními volbami.

„Já bych si ho tam nevzal, je to rozhodnutí paní ministryně,“ sdělil Babiš serveru E15. Podle něj nebylo Havlíčkovo jmenování podmínkou ČSSD při koaličním vyjednávání.

Na MPO skončila na přelomu roku většina náměstků, dále pokračovali pouze náměstek pro sekci zahraničního obchodu Vladimír Bärtl a státní tajemník Robert Szurman.

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (za ANO), kterého minulý týden ve funkci nahradila podnikatelka a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková, pak v únoru jmenoval do funkcí tři nové náměstky – Eduarda Muřického, Mariána Piechu a Ondřeje Malého. Muřický má na starosti sekci průmyslu, podnikání a stavebnictví. Piecha stanul v čele sekce fondů EU a digitální ekonomiky. Malý je náměstkem člena vlády. Muřický a Piecha prošli výběrovým řízením, které ministerstvo na začátku roku vyhlásilo na celkem pět pozic náměstků.

Echo24, ČTK