Kauza Čapí hnízdo

Asi mu tečou nervy, říká poslanec Peksa. Babiš ho žene před disciplinárku

Kauza Čapí hnízdo
Asi mu tečou nervy, říká poslanec Peksa. Babiš ho žene před disciplinárku

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Že je premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) alergický na zmínky o svém trestním stíhání, není žádná novinka. Sám to nedávno řekl. Nyní ale žádá, aby vůči pirátskému poslanci Mikuláši Peksovi zahájil sněmovní mandátový a imunitní výbor disciplinární řízení. Babišovi vadí poslancovy výroky v zahraničí o tom, že je trestně stíhaný a že zneužívá evropské dotace. Podle Peksy to bylo konstatování faktu. "Může si to brát osobně, ale v tom případě by měl rezignovat a nepokračovat. Situace je extrémní, chápu, že mu tečou nervy. Taky z toho nejsem nadšený," říká Mikuláš Peksa v rozhovoru pro deník Echo24.

O Babišově trestním stíhání i o jeho údajném zneužívání dotací politici mluví často a mnohdy i ostře. Proč až nyní žene Babiš toho, kdo to zmínil, před sněmovní mandátový a imunitní výbor?

Protože já jsem to uvedl ve Švédsku. V zemi, která přispívá poměrně dost do společné evropské pokladny. V tuhle chvíli se dojednává víceletý finanční rámec Evropské unie, který rozhoduje o tom, za co bude EU vydávat peníze mezi lety 2021 až 2027.

Pan premiér na tom jednání nebyl, podle deníku Právo se o tom dozvěděl od svého stranického kolegy. Víte o tom něco?

Já si myslím, že je celkem jasné od koho. Na té cestě byl i pan poslanec za ANO Robert Králíček. Po mém sdělení, že je pan premiér trestně stíhán, působil trošku rozrušeným dojmem. Měl asi dojem, že se toto sdělení na takové místo nehodí. Mně to přišlo případné, protože Švédové se s námi bavili o tom, že je pro ně obtížné obhajovat příspěvky do unijní pokladny, když zároveň jejich domácími médii jdou zprávy o nakládání s dotacemi v některých zemích.

Prý padla slova o zneužívání a rozkrádání dotací, neměla taková slova padnout až po rozhodnutí soudu?

Já jsem přesvědčen o tom, že jsem vždy používal terminus technicus trestně stíhán. Jsem přesvědčen o tom, že jsem slovo odsouzen nepoužil.

A rozkrádání dotací padlo?

Mám dojem, že jsem možná o rozkrádání dotací mluvil, ale ne v souvislosti s panem premiérem, protože v Česku byly nějaké dotační podvody, které nesouvisí s panem premiérem.

Co znamená v praxi disciplinární řízení?

Pokud to tam skončí a pan premiér Babiš a jeho političtí spojenci z KSČM a SPD seznají, že je třeba mne potrestat, budu potrestán. Mám za to, že se jedná o nějaké stržení platu.

Kdyby vám výbor uložil, že se budete muset omluvit, omluvíte se?

Musel bych si ujasnit, za který konkrétní výrok. Nejsem schopen říct něco, co je ostře v rozporu se skutečnostmi, které platí. Já nemůžu říct, že pan premiér trestně stíhaný není, když je a všichni jsme hlasovali o tom, že bude vydán k trestnímu stíhání. Co konkrétně by po mně chtěl, nemůžu předjímat.

Víte, která slova mu vadila?

Přiznám se, že nevím. Pan premiér neměl potřebu o tom se mnou mluvit. Já jsem se celou kauzu dozvěděl až z médií. Pokud je mi známo, ani mandátový a imunitní výbor mě zatím neupozornil, že se mnou nějaké řízení povede (návrh na disciplinární řízení dorazil do sněmovny teprve v pondělí - pozn. red). V tuhle chvíli jednám vyloženě na základně znalostí médií, nic oficiálního mi předáno nebylo. Co konkrétního proti mně má, myslím bude vycházet ze zprostředkování pana kolegy Králíčka, který prostě nějakým způsobem situaci interpretuje. Uvidíme, jak ji budou interpretovat kolegové Lubomír Zaorálek a Karel Schwarzenberg (další členové zahraničního výboru – pozn. red.). Taky byli jednání přítomni a určitě budou mít příležitost vysvětlit, jak to vidí oni.

Jak budete svá slova případně obhajovat?

V podstatě se jedná o to, že evropské peníze nejsou evropské, ale 500 milionů občanů EU. Já cítím potřebu je chránit úplně stejně jako peníze českých daňových poplatníků. Nechci, aby byly zneužívány a pokud tady vidím takový střet, cítím potřebu na něj upozorňovat.

Premiér v demisi Babiš je na své trestní stíhání poněkud citlivý. Nedávno uvedl, že je alergický na to, když se to říká.

Může si to brát osobně, ale v tom případě by měl rezignovat a nepokračovat. Situace je extrémní, chápu že mu tečou nervy. Taky z toho nejsem nadšený.

Mikuláš Peksa (*1986) je poslanec a člen zahraničního výboru a místopředseda Výboru pro evropské záležitosti za Piráty.

1. května 2018