Šéf komise pro GIBS

A zase Ondráček. V čele komise pro GIBS bude komunistický poslanec – mlátička

Šéf komise pro GIBS
A zase Ondráček. V čele komise pro GIBS bude komunistický poslanec – mlátička

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Poslanci v druhém kole pátečního hlasování zvolili do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) komunistického kandidáta Zdeňka Ondráčka. Dali mu přednost před Zuzanou Majerovou Zahradníkovou z ODS. Ondráček dostal o jeden hlas víc, než bylo potřeba ke zvolení. Jeho kandidatura budila dlouhodobě nevoli dalších stran. V období před listopadem 1989 se totiž jako člen komunistického pohotovostního pluku podílel na represích protirežimních demonstrací.

Ondráčkovo zvolení prošlo o jediný hlas. Ze 155 hlasujících poslanců jich pro něj ruku zvedlo 79, hlasů přitom Ondráček potřeboval 78. Majerová Zahradníková obdržela 57 hlasů. Mimoto se o funkci předsedy komise pro GIBS ucházel i Mikuláš Ferjenčík z Pirátské strany.

Ondráčkovo problematické působení před sametovou revolucí zapříčinilo, že jeho zvolení příliš kladných reakcí nevyvolalo. Podle předsedy ODS Petra Fialy je to důkaz „hlasovací koalice ANO-SPD-KSČM“. Podobně hovoří 1. místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Jedná se o další výsledek společného postupu ANO a KSČM. Bezpečnosti složky tak budou kontrolovány někým s velmi pochybnou minulostí. Poslanec Ondráček se navíc nikdy neomluvil za to, že jako příslušník pohotovostního pluku bil protestující studenty. Právě v době, kdy šéf GIBS čelí ohromnému tlaku ze strany premiéra v demisi Babiše, je nutné, aby komisi vedl někdo, kdo představuje opravdovou opozici vůči vládě. Ne někdo, komu do takové funkce pomohly hlasy vládních poslanců,“ prohlásila

Se svou „gratulací“ se připojil i exministr zemědělství Marian Jurečka, podle šéfa hnutí STAN Petra Gazdíka je Ondráčkovo zvolení „fackou demokratickému vývoji naší země“.

„Máničky a mlátičky“

Diskuze před volbou se zvrtla v hádku o poměrech za minulého režimu. Komunisté se rozčílili na své protějšky za to, že Ondráčka kvůli účasti na potlačování protirežimních demonstrací nazývají „mlátičkou“. Jako byste nikdy nepracovali, rozhněval se šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

„Odpusťte mi, že jsem šel v osmnácti letech splnit náhradní vojenskou službu. Místo nabídky od armády jsem se rozhodl přijmout nabídku stát se policistou, tehdy esenbákem,“ hájil se Ondráček. V členství v Pohotovostním pluku Veřejné bezpečnosti viděl „službu vlasti“. Také odmítá, že by 17. listopadu zasahoval proti studentům na Národní třídě.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Kováčik v pátek ve Sněmovně pronesl, že někomu vadí „mánička“, jemu však zase vadí “mlátička“. „Mně mánička nevadí,“ odvětil mu Mikuláš Ferjenčík z Pirátské strany, další z kandidátů na post šéfa komise. Za máničku ho před tím označil Václav Klaus mladší z ODS. Podle jeho názoru mají poslanci volit uchazečku občanské demokracie Zuzanu Majerovou Zahradníkovou, a ne „máničku“.

Ondráčka Sněmovna nezvolila už při volbě v prosinci a v lednu, kdy byl jediným kandidátem. Naposledy v lednu potřeboval ke zvolení 94 hlasů, dostal jich 83. Hlasovací lístky si vyzvedlo 186 poslanců, přičemž volby se zúčastnilo 128 z nich.

 

, jhr

2. března 2018