spor rozcházejících se manželů

Miliony jsem domů nenosil. Ať předloží důkazy, vyzývá Paroubek svoji ženu

spor rozcházejících se manželů
Miliony jsem domů nenosil. Ať předloží důkazy, vyzývá Paroubek svoji ženu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Bývalý premiér za ČSSD Jiří Paroubek se ohradil proti tvrzení své ženy o mnohamilionových nelegálních příjmech. Za vším podle něj stojí jeho kandidatura do horní komory parlamentu. „Její útok je účelový. Přichází šest týdnů před volbami do Senátu, ve kterých kandiduji,“ uvedl Paroubek. O nelegálně získaných penězích, které Paroubkova rodina měla využívat, mluvila Petra Paroubková ve čtvrtek v rozhovoru pro Seznam Zprávy, informovali jsme zde.

Petra Paroubková, která se v současnosti s bývalým premiérem rozvádí a soudí se o výživné na dceru, nemá podle svého muže pro tvrzení žádné důkazy. „Trvám na tom, že to jsou lži, je to účelové šest týdnů před volbami. Pokud si myslí má budoucí bývalá žena, že jsem vykonal nějaké trestné činy, tak ať zajde na policii a předloží důkazy,“ uvedl Paroubek v pátek pro Seznam Zprávy. Dodal, že v roce 2014, kdy měl peníze dostávat, ani nebyl aktivním politikem. Nevidí proto důvod, proč by mu měl kdokoliv peníze poskytovat.

Paroubek navíc tvrdí, že ho žena donedávna podporovala, uvedl, že mu nabízela pomoc ve volbách. „Ještě před čtrnácti dny mě tedy nepovažovala za závadovou osobu a dokonce mně chtěla pomoci ve volbách. Ovšem musím dodat za předpokladu, že budu považovat za její vlastnictví peníze (cca 4,8 mil. Kč) za velmi až podezřele nevýhodně a bez mého vědomí prodaný společný dům v Řecku,“ napsal Paroubek na svém webu Vaše věc.

Důvodem, proč Paroubková věc dosud neřešila ani se kvůli ní neobrátila na policii, je podle ní strach o vlastní život i dceru. „Nebudu říkat, odkud ty finanční zdroje jsou, ani na co se spotřebovávaly, ale o části jsem věděla, odkud je. Sepsala jsem u notáře prohlášení, protože jsem měla obavy o svůj život,“ řekla Paroubková. „Není v tom sám. Jsou tam mnohem větší hráči. Některé znám osobně,“ uvedla v rozhovoru.

Na policisty se Petra Paroubková v minulosti obrátila, šlo však o jinou záležitost. Jiří Paroubek ji měl fyzicky napadnout. S žádostí o prošetření případu posléze oslovila i tehdejšího ministra vnitra Chovance. Následující události ale neprobíhaly podle jejích představ. „Chtěla jsem aby to projednali, ale manžel mi hned druhý nebo třetí den napsal, že už všechno dostal, že ví, že to šlo panu Chovancovi,“ řekla Paroubková.

Obavy o správný postup policie

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec však pro Echo24 uvedl, že v záležitosti podnikl standardní kroky. Paroubkovou podle svých slov osobně nezná. „V průběhu funkce ministra jsem dostal několik SMS zpráv. Ty zprávy poukazovaly na z jejího pohledu liknavost policie při prošetřování některých jejích podání. Já jsem tehdy žádal policejního prezidenta, aby tu věc prověřil,“ uvedl Chovanec. „Zpětná vazba byla, že věc prověřil, a že vyšetřování všech podání paní Paroubkové probíhá standardně, jako u všech ostatních občanů České republiky,“ dodal Milan Chovanec.

Chovanec si není vědom ani toho, že by se jeho prostřednictvím informace o žádosti Paroubkové dostaly k jejímu muži. „Do osobního vztahu dvou lidí nepřísluší zasahovat nikomu zvenčí. Naprosto odmítám, že bych kteroukoliv ze stran nad rámec zákona o něčem informoval, doplnil pro Echo24 poslanec. „Já jsem udělal maximum možného, to, že jsem požádal policii, aby prověřila, zda tam ta liknavost je, či ne,“ uvedl Milan Chovanec.

Zda se policie případem zabývá zatím není jasné. „Pokud se ta osoba obrátila na policii, policie to samozřejmě musí prošetřit a nějakým způsobem skončit. Konkrétní informace ve vztahu k fyzické či právnické osobě však policie neposkytuje,“ uvedla pro deník Echo24 mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Podle Ivany Nguyenové z policejního generálního ředitelství je pravděpodobné, že se policie bude případem zabývat. „Pokud se dozvíme z médií, že se nějaká osoba dopouští nebo dopustila protiprávního jednání, je policie povinna se dle věcné a místní působnosti z úřední povinnosti touto záležitostí zabývat,“ uvedla mluvčí pro Seznam Zprávy.

Jiří Paroubek do Senátu kandiduje jako nezávislý. V průběhu letošního roku se ucházel o podporu ČSSD, v jejímž čele v minulosti působil, proti se však postavilo předsednictvo strany – navzdory tomu jej podpořil předseda Jan Hamáček i místopředseda Jiří Zimola.

Senátní kandidatura je podle Paroubka hlavním důvodem celé kauzy. Za snahou o diskreditaci podle něj však nestojí pouze jeho manželka. „Kladu si otázku kdo, která zájmová skupina má zájem na tom, aby znemožnila mou volbu do Senátu,“ napsal Paroubek. „Myslím, že v zákulisí celou záležitost režírují stále titíž lidé, kteří si nyní přejí znemožnit mou volbu. Rok po volbách do sněmovny v roce 2010 se Z. Bakala chlubil v rozsáhlém rozhovoru MF Dnes, že zabránil tomu, abych se stal českým premiérem. Z. Bakala se nyní bojí mého zvolení senátorem v Ostravě,“ doplnil Paroubek.

Manželství Paroubkových trvá od roku 2007, vychovávají osmiletou dceru Margaritu. Ta je pravděpodobně také jedním z důvodů, proč Paroubková o záležitosti nyní mluví – v nadcházejícím soudním řízení se bude snažit dosáhnout takových alimentů, jaké odpovídají Paroubkovým reálným příjmům.

, pk