španělský bolehlav

Separatisté v Katalánsku zvítězili. Evropo dívej se, řekl Puigdemont

španělský bolehlav
Separatisté v Katalánsku zvítězili. Evropo dívej se, řekl Puigdemont

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

V Katalánsku slaví separatisté, ačkoli zřejmě vyhraje strana Ciudadanos, která je proti odtržení. Strany, které jsou pro odtržení, totiž zřejmě opět získají absolutní většinu v katalánském parlamentu. Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont  výsledek označil za porážku španělské vlády.

V barcelonském přístavu na povolebním mítinku katalánských separatistů už oslavují zřejmé vítězství separatistických stran a volají „Puigdemont prezident!“. Zdraví tak do Bruselu lídra koalice Společně pro Katalánsko, která ve volbách skončila těsně druhá.

„Španělský stát byl poražen. Je to výsledek, který nelze zpochybnit,“ uvedl Carles Puigdemont. „Evropo podívej se, jak to dopadlo,“ dodal Puigdemont. Poděkoval voličům za vysokou účast. Připomněl i členy své vlády, kteří jsou stále ve vězení. Prohlásil, že bude žádat referendum.

Po sečtení téměř 99 procent hlasů mají separatisté ve 135členném parlamentu 70 mandátů, což je o dva méně než po volbách z roku 2015. Absolutní většina je nejméně 68 křesel.

Zatím vede strana Ciudadanos (katalánsky Ciutadans), která je proti odtržení Katalánska od Španělska a která by získala 36 křesel. O dvě méně by dostala v této fázi separatistická koalice katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta Společně pro Katalánsko (JxCat). Třetí je nyní Republikánská levice Katalánska (ERC) se 32 mandáty.

Výsledky budou ranou pro španělskou vládu. Madrid vyhlásil tyto předčasné volby právě proto, že doufal v oslabení separatismu v Katalánsku.

Strany, které jsou pro jednotu se Španělskem, tedy Ciudadanos, katalánští lidovci a katalánští socialisté získali v nynějších volbách v této fázi sčítání dohromady jen 57 mandátů. Lidovci zřejmě obsadí pouze čtyři křesla, stejně jako radikální levicoví separatisté z CUP. Katalánští socialisté (PSC) získají nejspíš 17 křesel v regionálním parlamentu.

Volební účast byla rekordní, činila 82 procent, tedy o sedm procentních bodů více než v roce 2015.

Vzhledem k vysokému volebnímu zisku koalice Společně pro Katalánsko má tak velkou šanci stát se kandidátem na katalánského premiéra opět Carles Puigdemont. Ten je ale nyní v Belgii a po návratu do Španělska mu hrozí zatčení, protože ho španělská prokuratura viní ze vzpoury kvůli separatistickým snahám. Stejně jako je trestně stíhána celá bývalá katalánská vláda, kterou Madrid koncem října kvůli snahám o nezávislost Katalánska sesadil.

 

Echo24, ČTK