Zrušení superhrubé mzdy? Ano, ale ať si na to Schillerová sežene peníze, zní z ČSSD
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zrušení superhrubé mzdy nám nevadí, jen si na to sežeňte peníze. Takový vzkaz vysílají sociální demokraté hnutí svému koaličnímu partnerovi, kteří zrušení institutu protlačili do programového prohlášení vlády. Ministerstvo financí přiznává, že v rozpočtu bude chybět přes 30 miliard korun, na které bude muset šéfka státní kasy Alena Schillerová ušetřit peníze v rámci státního rozpočtu.
Sociální demokraté přitom superhrubou mzdu chtěli zrušit už za Sobotkovy vlády. Spolu s hnutím ANO a lidovci ji měli v programovém prohlášení a změnu měl připravit tehdejší ministr financí Andrej Babiš. Ministerstvo financí počítá s tím, že pokud by se superhrubá mzda rušila na příští rok, přišel by stát o 33,4 miliardy korun. Každému pracovníkovi by pak s platem okolo 30 tisíc přibylo v peněžence o tři sta korun navíc.
„Rozhodnutí o zrušení superhrubé mzdy by tedy přirozeně muselo být zohledněno na výdajové stránce v rámci příprav státního rozpočtu, a to na úrovni vládní koalice při jednání napříč jednotlivými kapitolami. V daňovém balíčku na rok 2021 zrušení zahrnuto není,“ řekl pro Echo24 Tomáš Weiss z tiskového oddělení ministerstva financí,“ řekl pro Echo24 Tomáš Weiss z tiskového oddělení ministerstva financí.
Sociální demokraté sice nyní návrh podporují, přesto nechtějí slyšet nic o tom, že by měli pomáhat se sháněním peněz na příjmové stránce rozpočtu. „Je to návrh ministryně financí Aleny Schillerové a faktem zůstává, že návrh dostal Andrej Babiš do koaliční smlouvy. Sociální demokracie se sešla s ekonomickými odborníky z naší strany a řešili jsme několik témat. Shodli jsme se na tom, že podpoříme zrušení superhrubé mzdy, protože to zaměstnancům přinese finanční benefit. Kdo navrhuje, ten hledá,“ řekl pro Echo24 statutární místopředseda ČSSD a poslanec Roman Onderka.
Peníze odmítá hledat i poslanec a někdejší předseda rozpočtového výboru Václav Votava. Podle něj bylo nejlepší zrušit superhrubou mzdu v minulém volebním období, kdy by se stát musel vyrovnávat s propadem ve státním rozpočtu o 22 miliard. „Určitě to ale bude předmětem koaličního jednání, protože 34 miliard je opravdu velká suma. Zvlášť nyní, kdy jdeme dolů s poklesem ekonomiky,“ řekl pro Echo24 Votava.
Sociální demokracie ani neplánuje vytáhnout jako protinávrh svou bankovní daň, se kterou dráždí premiéra Andreje Babiše. Přesto by podle Onderky hnutí ANO právě při hledání peněz mohlo být návrhu nakloněno. „Konečně by mohli přehodnotit postoj k bankovní dani, lépe řečeno ke zdanění bankovních aktiv. Společnosti v bankovním sektoru mají zisk na 90 miliard korun. Firmy by tak mohly pustit nějaké peníze a nehrát hru s premiérem Andrejem Babišem a jeho bankovními fondy,“ řekl dále Onderka.
Opozice návrh na zrušení superhrubé mzdy vítá. Zároveň ale upozorňuje, že vláda měla dříve několikrát na stole návrhy na možné zrušení. Žádný z poslanců hnutí ANO, ČSSD ani KSČM pro záměr ruku nezvedl. „Paní ministryně ale nyní vydává zmatená prohlášení, kdy je jeden týden k rušení superhrubé mzdy skeptická a podruhé ji navrhne. Samotného mě to překvapuje a beru to s velkou rezervou, zda tedy skutečně k něčemu dojde,“ řekl pro Echo24 poslanec ODS Jan Skopeček.
Nejsilnější opoziční strana ODS bude ve sněmovně navrhovat, aby sazba daně zůstala na 15 procentech a nijak dál se nezvedala. „Znamenalo by to, že by se příjem obyvatel zvedl o sedm procent. Paní ministryně plánuje zvednout sazbu daně na 19 procent, to by znamenalo mírné a nepostřehnutelné snížení daňové zátěže,“ řekl dále Skopeček s tím, že pokud Alena Schillerová navrhne takové navýšení, podá pozměňovací návrh, který zachová 15 procentní hranici.