Zeman po dvou měsících odkladů odvolal ministra kultury Staňka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezident Miloš Zeman dva měsíce od doručení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) odvolal ke 31. červenci ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Na sociálních sítích o tom informoval mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. Žádnou oficiální akci k tomu Pražský hrad nechystá. Podle mluvčího není zavedenou zvyklostí, aby se při odvolání člena vlády ceremoniál konal.
Zeman poděkoval Staňkovi za práci, ale i za odhalení zneužívání veřejných prostředků v resortu ministerstva kultury. Zeman dodal, že očekává pečlivé prošetření dvou trestních oznámení, které v té souvislosti Staněk podal.
Staněk v polovině května podal demisi, kterou ale Zeman nepřijal. Prezident argumentoval tím, že Staněk odhalil zneužívání veřejných prostředků a neměl by za to být trestán. Babiš následně na žádost ČSSD navrhl odvolání ministra a současně jmenování místopředsedy ČSSD Michala Šmardy. K návrhu na jmenování Šmardy se Zeman dosud nevyjádřil, podle Babiše to má v plánu v polovině srpna. Kandidáta ČSSD ale několikrát kritizoval.
Odvolání bude bez ceremoniálu, osud nástupce je furt nejasný
Oficiální akce Pražský hrad nepořádal v minulosti ani při odvolávání dalších ministrů, a to ani za Zemanova předchůdce Václava Klause. Bez ceremoniálu například loni Zeman odvolal ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD). Jeho demisi přijal ve stejný den, kdy mu ji Babiš poslal, jeho nástupkyni Janu Maláčovou (ČSSD) jmenoval o dva týdny později.
Ministry většinou Zeman odvolává ve stejný den, ve který i jmenuje jejich nástupce. Odvolal takto ministryni spravedlnosti Taťánu Malou (ANO), ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO), ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou (za ANO) a ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO). Na slavnostním ceremoniálu, při kterém ministři skládají slib, končící ministři přítomni nebyli. V případě jmenování Kněžínka nebyla pozvána ani média. Demisi bez přítomnosti ministra přijal také Klaus například v případě odchodu ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) z vlády premiéra Petra Nečase (ODS).
Zatímco konec Staňka v čele ministerstva by se měl vyřešit do konce měsíce, jmenování jeho nástupce je nejasné. Vedení sociální demokracie trvá na tom, že by se jím měl stát Šmarda. Zeman chce o jejich nominaci rozhodnout v polovině srpna. ČSSD hrozí, že pokud se Šmarda nestane ministrem, její ministři odejdou z vlády. Sociálnědemokratická účast ve vládě by podle nich ztratila smysl, kdyby nemohli rozhodovat, koho do ní vyšlou. Situace kolem Staňka je dosud nejdéle trvajícím případem, kdy prezident odmítal vyhovět premiérovi s navrženou změnou ve vládě.