„Žijí tu překrásní lidé.“ Čeští politici navštívili anektovaný Krym, Kyjev se bouří
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ukrajinské ministerstvo zahraničí rozhodně protestovalo proti návštěvě českých politiků na Krymu anektovaném Ruskem. Poslanec Evropského parlamentu za KSČM Jaromír Kohlíček a senátor za hnutí Severočeši.cz Jaroslav Doubrava v krymském Sevastopolu v neděli přihlíželi přehlídce plavidel ruské černomořské flotily a setkali se s místními poslanci. Poloostrov navštívili už letos v dubnu.
Česká delegace, v níž podle serveru Novyj Sevastopol jsou i bývalý místopředseda KSČM Josef Skála, aktivisté Jelena Vičanová, Zdeněk Pešek a Radim Litterbach a další, navštívila rovněž krymský Bachčisaraj, Jaltu a mezinárodní dětský tábor Artěk. Z Krymu mají odcestovat v úterý.
Kohlíček krymskému serveru řekl, že chce o návštěvě sepsat podrobnou zprávu, „aby prostí Češi poznali, že tu žijí překrásní lidé, že se jejich život mění k lepšímu“. Podle Skály jsou oficiální české úřady v zajetí rusofobních nálad. „Ale Češi už to začínají chápat,“ poznamenal politik.
Senátor Doubrava byl v roce 2015 zařazen na ukrajinský seznam nežádoucích osob. Důvodem byla jeho účast ve volbách, které na východě Ukrajiny uspořádali donbaští separatisté. Hlasování, které se konalo na podzim 2014, přihlížel jako pozorovatel.
Nynější návštěvu Doubravy a Kohlíčka na Krymu ukrajinské ministerstvo zahraničí označilo za nezákonnou a upozornilo, že proti oběma může uplatnit „úplné spektrum sankcí“. Rusko podle prohlášení „hledá po celém světě politiky se sníženým prahem politické hygieny“, kteří by mohli anektovaný poloostrov navštívit.
„Ti, kdo Rusku pomáhají ospravedlnit jeho zločiny, musejí chápat, že jsou nástrojem v rukou Kremlu, který chce s pomocí těchto ‚návštěv‘ beztrestně pokračovat v represích, zatýkání, mučení a vraždění Ukrajinců a krymských Tatarů na okupovaném Krymu,“ zdůrazňuje ukrajinský protest.
Předseda KSČM Vojtěch Filip protest Kyjeva označil za „výraz nedemokratičnosti současného ukrajinského režimu“. Kyjev není schopen respektovat základní principy fungování Evropy, uvedl Filip a dodal, že Kohlíčkova cesta není oficiální návštěvou KSČM.
V prohlášení Velvyslanectví Ukrajiny v České republice, které má redakce Echo24 k dispozici, se mluví o „nezákonné návštěvě Ruskem okupovaného území Autonomní republiky Krym. Je to další recidiva porušení ukrajinské legislativy ze strany politiků Jaromíra Kohlíčka a Jaroslava Doubravy, kteří nehledě na opakovaná upozornění i nadále hrubě ignorují nejen ukrajinské zákony, ale taky mezinárodní právo. Ve snaze aspoň něčím ospravedlnit své zločiny Rusko chaoticky vyhledává po celém světě politiky se sníženým prahem politické hygieny, kteří se rádi zúčastňují propagandistických zájezdů na okupovaný poloostrov. Bohužel se našlo několik takových politiků i v České republice,“ píše se v dokumentu.
Rusko násilně obsadilo Krym v roce 2014 a po spěšně zorganizovaném referendu zanedlouho ukrajinský poloostrov anektovalo. Drtivá většina států světa zábor neuznává.