Útok na Izrael

Přes 150 raket z pásma Gazy zaútočilo na Izrael. Ten útok vrátil

Útok na Izrael
Přes 150 raket z pásma Gazy zaútočilo na Izrael. Ten útok vrátil

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Na území Izraele bylo od středečního večera vypáleno přes 150 raket z palestinského Pásma Gazy, část z nich zachytil protiraketový systém Iron Dome (Železná kupole). Izraelské letectvo v reakci na palbu zaútočilo na více než 100 pozic radikálního hnutí Hamás, které v Pásmu Gazy vládne. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze uvedlo, že při náletech přišli o život tři lidé, včetně těhotné ženy a dítěte, napsala britská BBC. U hranic mezi židovským státem a Pásmem Gazy dochází k násilnostem již od konce března, nyní se ale Egypt a OSN snaží zprostředkovat zklidnění situace a příměří.

Rakety dopadaly na území Izraele po celou noc. Jak uvedl brzy ráno na twitteru izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron, klid nastal maximálně na 20 minut v kuse. Většina z raket zasáhla otevřená prostranství. Systém Iron Dome, který zneškodňuje jen střely mířící do oblastí, kde žijí lidé, zničil 25 z raket, napsal list The Times of Israel.

Zasaženo nicméně bylo několik domů a továren. Část raket mířila ve středu večer na město Sderot, kde byli zraněni tři lidé. Dalších osm osob, které utrpěly šok, záchranáři ošetřili na místě, byly mezi nimi i dvě těhotné ženy, které začaly rodit.

Ministerstvo zdravotnictví v Gaze informovalo, že při izraelských útocích přišla o život 23letá těhotná žena a její roční dcera. Její manžel utrpěl zranění. Další obětí byl jeden z příslušníků Hamásu. Nejméně 12 osob utrpělo zranění. Izraelské úřady tyto informace zatím nekomentovaly.

Vysoký představitel Hamásu v úterý turecké agentuře Anadolu sdělil, že dohoda o příměří bude zřejmě dojednána do konce srpna. Má zahrnout vydání těl mrtvých izraelských vojáků, pětileté příměří, otevření pohraničních přechodů do Pásma Gazy a výstavbu letiště na Sinaji.

Podle tohoto zdroje se na jednání podílí nejen Egypt a OSN, ale připojily se rovněž Turecko a Katar. Podle návrhů bude trvale otevřen hraniční přechod Rafáh mezi pásmem a Egyptem a bude zrychlena přeprava zboží přechodem Kerem Šalom z Izraele. Na Sinajském poloostrově pak mají vzniknout námořní a letecké terminály, které pomohou pásmo zásobovat. Kromě pětiletého příměří pak má dohoda zajistit vydání dvou izraelských civilistů zadržovaných v pásmu a těla dvou vojáků, kteří přišli o život v roce 2014. Z Pásma Gazy ustanou raketové a žhářské útoky na Izrael.

Vůdce Hamásu Ismáíl Haníja na setkání s palestinskými politiky v Gaze řekl, že delegace Hamásu se z jednání vrátila minulý čtvrtek a znovu odjede do Káhiry k novým rozhovorům. Izraelská vláda svolala na čtvrtek mimořádnou schůzku, na níž se má o návrzích na příměří s Hamásem hovořit.

Podle listu Aš-Šark al-Avsat se vedení Hamásu snaží získat souhlas s plánem na příměří také od dalších palestinských skupin. Izraelský tisk napsal, že ozbrojená složka Hamásu je proti příměří.

Hamás ovládá Pásmo Gazy od roku 2007. Vytlačil z tohoto území konkurenční Fatah, který tvoří hlavní složku vlády Západního břehu Jordánu. Hamás prosazuje boj proti Izraeli, který od roku 2007 zavedl blokádu pásma, jež ztěžuje pohyb osob i zboží.

,

9. srpna 2018