Boj proti extremismu

Vlčí čenich nebo obrácený erb. Rakousko rozšíří seznam zakázaných symbolů

Boj proti extremismu
Vlčí čenich nebo obrácený erb. Rakousko rozšíří seznam zakázaných symbolů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Rakouská vláda se rozhodla rozšířit paletu symbolů, jejichž propagaci bude kriminalizovat. Dotkne se vyznavačů nejenom islamistických, ale i extremistických pravicových a levicových stran. Návrh zákona má vejít v platnost na začátku března příštího roku. Již nyní rakouské zákony zakazují symboly teroristických organizací jako například Islámského státu či Al-Káidy. Provinilci bude v případě prokázání viny hrozit pokuta až 4000 eur (asi 100 000 Kč).

Zvednutý ukazováček a malíček jako pozdrav podporovatelů turecké nacionální skupiny Šedých vlků či chorvatský erb s přetočenými barvami jako znak chorvatské fašistické skupiny Ustašovců. Tyto a další symboly extremistických skupin, jež se objevují mimo jiné na demonstracích nebo fotbalových zápasech,  plánuje rakouská vláda připsat na „černý seznam“ zakázaných symbolů. Ten už od roku 2014 kriminalizuje například znaky IS a Al-Káidy.

Nově mají na seznam mají přibýt symboly již zmíněných Šedých vlků a Ustašovců, dále pak islamistických hnutí Muslimské bratrstvo a Hamásu, separatistické Strany kurdských pracujících (PKK) a vojenského křídla Hizballáhu, které Evropská unie v roce 2013 zařadila na seznam teroristických organizací. Za znázornění symbolů hrozí viníkům pokuta ve výši 4000 eur s tím, že při opakovaném provinění se pokuta může vyšplhat až na 10 000 eur (necelých 260 000 Kč).

Rakouský kancléř Sebastian Kurz a vicekancléř Heinz-Christian Strache podle deníku Kurier.at zdůrazňují, že novela necílí proti náboženským symbolů (jako třeba šátek), ale je namířena proti symbolům, které jsou v rozporu se základními demokratickými hodnotami. To se týká jak pravicového, tak levicového radikalismu, stejně jako politického islámu. Strache dodal, že jde o důležitý krok ve snaze zabránit vytváření paralelních a netolerantních společností.

Vlčí pozdrav tureckých ultranacionalistů si osvojil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho obdivovatelé. V březnu letošního roku byl s gestem na ruce vyfocen během svého vystoupení ve městě Mersin, kde oznamoval připravenost turecké armády zapojit se do bojů o Afrín. Během zářijové návštěvy Německa zakončené sobotním otevřením mešity v Kolíně nad Rýnem zase tureckého prezidenta tímto gestem vítali někteří němečtí Turkové.

,

30. září 2018