The Economist: Je to kafkárna. Varuje investory před Českem, zmínil i Babiše
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nespokojeným investorům dochází ve střední Evropě trpělivost. Potýkají se tam s obstrukcemi ze strany státu, mnozí se s ním také soudí, píše týdeník The Economist ve svém nejnovějším vydání. V rozsáhlém textu zmiňuje především spor mezi švýcarským realitním investorem Sebastianem Pawlowským a Českou republikou kvůli pozemkům v pražských Benicích. Investor požaduje od státu 3,13 miliardy korun jako odškodné. The Economist se dotkl dalších podobných případů a také zmínil českého premiéra Andreje Babiše a maďarského předsedu vlády Viktora Orbána v souvislosti s pochybnými změnami v justici. Původní článek o potížích investorů v Česku vyšel s titulkem „Kafkaesque“. To lze přeložit zhruba slovem “kafkárna”.
Podnikatel Pawlowski měl zájem o výstavbu na okraji Prahy. V roce 2007 koupil tento investor parcely jako pole, ale o tři roky později došlo na dřívější návrh městské části Praha-Benice k jejich změně na stavební pozemky. Po dalších dvou letech však Benice otočily, změnu územního plánu napadly u Městského soudu v Praze a uspěly. Podle Pawlowského advokáta Jana Havlíčka tak městská část Benice učinila nepředvídatelně, účelově a ve zlé víře. Nejvyšší správní soud tehdy potvrdil, že změna na stavební parcely z roku 2010 je neplatná, a to kvůli pochybení při projednávání změny. Pozemky tak byly opět určeny pro zeleň, nikoliv pro výstavbu.
Nejdříve žádal mimosoudně 2,6 miliardy korun, ale ministerstvo financí jeho nárok odmítlo. Mluvčí české vlády Jana Adamcová uvedla v dubnu pro americký deník The Wall Street Journal, že ministerstvo financí „rozhodlo v souladu s příslušným vnitřním postupem, že neexistují dostatečné důvody ke smírnému vyřešení případu”. Požadovaná částka navíc kvůli úrokům stále narůstá. Pawlowski ze zmařené investice viní i tehdejšího pražského primátora za TOP 09 Tomáše Hudečka. Podle investora se dopustil nepravdivých tvrzení a účelové manipulace.
Na střední Evropu pozor
The Economist také píše, že Pawlowski není ani zdaleka jediným investorem, který se v zemích střední a východní Evropy potýká s problémy. Za některými z nich vidí špatnou koordinaci mezi úřady na různých úrovních i fakt, že regionální radnice ignorují mezinárodní pravidla. Mezi největšími obavami investorů je pak podle týdeníku The Economist „podrobení justice populistům“. Zde zmínil premiéra Andreje Babiše, který vyměnil ministra spravedlnosti za „loajalistku“ (Marii Benešovou, pozn. red.), a také jeho maďarský protějšek Viktora Orbána a změny v soudním systému. Zmínky se dočkala také polská strana Právo a spravedlnost prezidenta Jarosława Kaczyńského.
Z 942 sporů mezi státem a investorem, evidovaných od roku 1987, se středoevropské a postkomunistické státy umístily znepokojivě vysoko. Česká republika má na krku 38 případů, Polsko 30. Tyto státy se tak zařadily do společnosti zemí jako Argentina, Španělsko, Venezuela, Egypt či Mexiko. Pro porovnání – Německo nebo Francie mají na kontě pouhé čtyři případy, přestože jde o mnohem větší trhy s mnohem větším počtem příchozích investic.
The Economist připomíná rovněž kauzu týkající se českých dálnic. Americký investor a provozovatel reklamních billboardů George Nussbaum požadoval po České republice 400 milionů korun odškodné kvůli zákonu o provozu na pozemních komunikacích z roku 2012, který nařizoval odstranění většiny poutačů od silnic. Jeho firmě A.C.E. Media tím vznikla několikasetmilionová škoda. Právníci společnosti dodávají, že je Nussbaum v nevýhodě, protože konkurenčním provozovatelům billboardů vypršely smlouvy na provozování poutačů ještě před stanoveným pětiletým obdobím, zatímco licence A.C.E. Media neměly časové omezení.
Týdeník v neposlední řadě zmiňuje i společnost New World Resources Group (NWR), bývalého majitele těžební společnosti OKD, a její výzvu o náhradě škody. NWR kritizovala „politicky motivované znárodnění OKD státem“ a hrozila arbitráží. The Economist dále rozebral také investiční spory v Polsku a na Slovensku.
Babišova Imoba chce o konkurenta méně, uvedl The Wall Street Journal
The Economist není jediným mezinárodním týdeníkem, který zaujala situace ve střední Evropě. O sporu Pawlowského s Českou republikou napsal i The Wall Street Journal. Pawlowski tehdy americkému médiu řekl, že nerozumí, proč má se svým projektem problémy, když jiné firmy v blízkém okolí staví be problémů, včetně firmy premiéra Andreje Babiše.
Narážel tím patrně na fakt, že společnost Imoba, kterou Babiš dočasně zaparkoval ve svěřenském fondu, staví podobný projekt zhruba pět kilometrů od Pawlowského pozemku. „Dalo by se spekulovat, že by bylo vhodné, aby měla Imoba o konkurenta méně, který by mohl nabízet byty a vily na jihu Prahy,“ řekl deníku Pawlowski. Pravděpodobně tím narážel na projekt Park Resort Průhonice společnosti Imoba.
Také The Wall Street Journal dále v článku připomíná smutný fakt, že americký Úřad pro hospodářské a obchodní záležitosti, který vydává výroční zprávy o investičním klimatu v jednotlivých zemích, varuje nejen před Českou republikou, Maďarskem a Rumunskem, ale také Bulharskem.