„Děkuji fanouškům, že nám zvedají preference,“ ukončil Babiš svou agitací pietní projev
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Premiér Andrej Babiš (ANO), stejně jako předseda sněmovny Radek Ondráček (ANO), museli po celou dobu svých projevů během pietní vzpomínky na oběti srpnové okupace roku 1968 překřikovat protestující dav lidí, kterým se nelíbí osoba trestně stíhaného premiéra a evidovaného spolupracovníka komunistické Státní bezpečnosti (StB) Andreje Babiše. Ten na závěr nad rámec svého předem připraveného prohlášení děkoval svým příznivcům. To kritizují někteří politici.
„Svoboda a demokracie jsou především o tom, že umím uznat, že má někdo právo na jiný názor nebo preferenci,“ uvedl Babiš. Ve svém zhruba pětiminutovém projevu vyjádřil také obdiv lidem, kteří v srpnu 1968 při invazi vojsk Varšavské smlouvy neváhali nasadit svůj život.
Babiše při proslovu obklopila ochranka. Přítomné stovky lidí, kteří premiéra vypískali už při příchodu k Českému rozhlasu, na něj pokřikovaly a pískaly ze vzdálenosti několika metrů. Řada lidí si přinesla kromě transparentů také píšťalky a projev na místě zcela přehlušili.
Nad rámec textu projevu, který po jeho zaznění zaslal tým hnutí ANO a tiskový odbor úřadu vlády, připojil Babiš v úplném závěru poděkování. „Děkuji všem za podporu, děkuji našim fanouškům, že nám zvedají preference,“ uvedl.
Premiér nesouhlasí s tím, že jsou dnes svobody ohroženy. „Každý si dnes může říkat a psát, co chce, každý si může založit stranu nebo hnutí nebo změnit své volební preference. A komu se něco nebo někdo nelíbí, může jakkoli kritizovat a proti něčemu brojit nebo si v příštích volbách zvolit někoho jiného,“ uvedl.
Budovat svobodnou, slušnou a prosperující společnost je těžká a nikdy nekončící práce, uvedl Babiš. „Příliš často jsme dnes svědky toho, že svobodu mnoho lidí jen zneužívá, aby si pro sebe získali co nejvíc. Příliš často vidíme snahy o rozdělení společnosti na vyvolené a ty, co mají jen mlčet,“ uvedl. Lidé v Česku jsou podle něj svědky nekončících politických sporů s falešnými záminkami, které polarizují společnost.
Premiér zařadil rok 1968 mezi mezníky, které ovlivnily životy lidí na dlouhou dobu. Tehdejší obrodný proces strhl podle něj celé generace k hledání svobodnějšího, spravedlivějšího a otevřenějšího společenského systému. „Většina lidí věřila v proces demokratizace, s obrodným procesem spojovali svobodu,“ uvedl.
Invazi vojsk Varšavské smlouvy před 50 lety označil Babiš za brutální. „Potlačení pražského jara poznamenalo životy našich lidí na mnoho dalších let, nadšení vystřídala deziluze a zklamání,“ řekl.
Na bouřlivou atmosféru během projevu Andreje Babiše se můžete podívat níže.
Pieta před Rozhlasem se nesla ve znamení protestů proti současnému premiérovi, lidé pískali a skandovali během celého jeho projevu. Podrobně v článku >> https://t.co/3AzoE905MU pic.twitter.com/PDFz9e58h9
— ČT24 (@CT24zive) August 21, 2018
„Zneuctil pietní akt, měl by se omluvit,“ říká Kalousek
Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska by se Andrej Babiš měl omluvit, protože „vědomě zneuctil pietní akt“ tím, že poděkoval v závěru svého projevu za podporu svým fanouškům.
Když na oběti okupace vzpomíná byvalý StBák, je to urážka těch obětí. Leč co naplat, premiérem se stal legitimně a premiér před rozhlasem mluvit musel. Když však na závěr projevu poděkoval fanouškům ANO za preference, zneuctil pietní akt vědomě. @AndrejBabis, omluvte se!
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 21. srpna 2018
Podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO) se protestující lidé nechovali demokraticky. „Takhle si demokracii nepředstavuji, každý by měl mít možnost promluvit, tohle není demokracie. Přeci jen se jedná o pietní akt a je to otázka základní lidské slušnosti,“ uvedl po skončení pietního aktu před novináři.“
Nenechme si nikým, i kdyby křičel sebevíc hlasitě, narušit pietní atmosféru tohoto dne a věnujme obětem srpnové okupace tichou vzpomínku.
— Radek Vondráček (@vondraczech) 21. srpna 2018
Andreje Babiše za jeho slova nepřímo kritizoval také expremiér Mirek Topolánek, podle nějž měl „přijít, položit květiny, sklonit hlavu a odejít.“
Lze přijít, položit květiny, sklonit hlavu a odejít. Říct: byl jsem komunistou a stydím se za to. Moje dnešní úcta a pokora k těm odvážným je opravdová, a vy pochopíte, proč je němá. Jim patří čest a sláva a mně úkol se postarat o to, aby se již nic takového neopakovalo. Lze to.
— Mirek Topolánek (@MirekTopolanek) 21. srpna 2018
Místopředseda KDU-ČSL a kandidát do Senátu Daniel Herman míní, že lidé protestovali proti komunistické podpoře současné vlády. „Komunisté nesou odpovědnost za totalitní režim, a na to se tady vzpomíná. To, že někdo s těmito lidmi vládne – je to hanba a lidé to jasně ukázali a je to dobře,“ řekl novinářům bývalý ministr kultury Herman. Nesouhlasí s tím, že pískotem a skandováním lidé znevážili vzpomínku na oběti invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. „Myslím, že naopak, že lidé ukazují, že jim to není jedno,“ míní Herman.
Díky lidi!Atmosféra u ČRO je jedinečná.Vláda s komunisty,kteří nesou přímou odpovědnost za totalitu,se neodpouští. pic.twitter.com/dY6sUI8Xl2
— Daniel Herman (@DanielDherman) 21. srpna 2018
Pirát a místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal řekl, že lidé chtěli dát najevo, že jsou naštvaní na předsedu hnutí ANO a premiéra Andreje Babiše. „To vyjádření nesouhlasu bylo určitě adekvátní situaci. Samozřejmě, je otázkou, jestli se takové vyjádření má pořádat během piety. Dají se zvolit třeba tiché způsoby protestu,“ míní Pikal. Dodal, že Piráti věnec položili až po skončení piety. Chtěli se tím oddělit od předchozího dění, které Pikal označil za nedůstojné.